Projekt edukacyjny "Magia Ogrodów" przygotowany przez wrocławskie Muzeum Architektury zwyciężył w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2013 organizowanym przez Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl. Gala finałowa odbyła się w środę w Warszawie.
Plebiscyt ma na celu uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. "Do tegorocznego plebiscytu otrzymaliśmy 65 zgłoszeń. Jury jak co roku wybrało 10 najciekawszych, najwartościowszych merytorycznie projektów, a zwycięski z nich wybrali w głosowaniu internauci" - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
"Sądzę, że te projekty pokazują, iż jest wiele osób - profesjonalistów i amatorów, którzy są entuzjastami historii i potrafią swoją wiedzę i umiejętności przekazywać. Wydaje nam się, że to ciekawy sposób na pokazanie wielu interesujących inicjatyw, dziejących się zarówno w dużych miastach, jak i na prowincji. Warto pokazać je i ludzi, którzy za nimi stoją" - podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
W jego ocenie, trudno było wybrać zwycięzcę, ponieważ zgłoszono wiele ciekawych projektów. Zaznaczył, że konkurs w dużej mierze ma służyć właśnie promowaniu dobrych praktyk, jak w ciekawy sposób trafiać do szerokiej, zwłaszcza młodej, publiczności.
"Sądzę, że te projekty pokazują, iż jest wiele osób - profesjonalistów i amatorów, którzy są entuzjastami historii i potrafią swoją wiedzę i umiejętności przekazywać. Wydaje nam się, że to ciekawy sposób na pokazanie wielu interesujących inicjatyw, dziejących się zarówno w dużych miastach, jak i na prowincji. Warto pokazać je i ludzi, którzy za nimi stoją. Plebiscyt pomaga także mobilizować społeczność lokalną i pokazuje siłę lokalnego oddziaływania różnych instytucji" - podkreślił Kostro.
W tegorocznej edycji plebiscytu zwyciężył projekt edukacyjny "Magia Ogrodów" przygotowany przez wrocławskie Muzeum Architektury. Poprzez kompleksowe działania edukacyjne - wykłady, warsztaty, gry edukacyjne czy happeningi projekt przybliżył dzieje sztuki ogrodowej przedstawione w kontekście kulturowym, filozoficznym i społecznym. Projekt tworzyli historycy sztuki, architekci krajobrazu, botanicy z całej Polski.
"Ta nagroda to dla nas ogromna satysfakcja i potwierdzenie, że to, co robiłyśmy miało znaczenie dla osób, które było tego odbiorcami. Bo wygrałyśmy dzięki głosom tych wszystkich, którzy pojawili się na tych działaniach i to jest dla nas największe wyróżnienie. Nasz projekt miał miejsce nie tylko we Wrocławiu, ale także częściowo w Kotlinie Jeleniogórskiej w Bukowcu na zabytkowym terenie ogrodowym" - mówiła Natalia Oleszczuk z Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Jak wyjaśniła, część wydarzeń była przeznaczona dla dzieci, inne - dla dorosłych. Była także impreza dla wszystkich - wielki festyn ogrodowy. "Projekt dla dzieci to przede wszystkim warsztaty, które odbywały się raz w miesiącu, podczas trwania roku szkolnego. Były podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Każde zajęcia były poświęcona jednemu tematowi ze sztuki ogrodowej" - dodała Oleszczuk.
Drugie miejsce w plebiscycie zajął projekt wykopaliskowy "Reduta Ordona. Odkrycie reliktów fortyfikacji obronnych Warszawy z czasów Powstania Listopadowego" zorganizowany przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Trzecie było Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego przygotowane przez Fundację Wielkopolska Brand.
Obecna na gali wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska zaznaczyła, że jako absolwentkę wydziału historycznego cieszy ją fakt, że w Polsce "tyle się o historii mówi i tyle się wokół historii dzieje". "Ten plebiscyt wydaje mi się szczególnie godny uwagi, bo nie opiera się wyłącznie na opinii szacownego grona jurorów, ale także ocenie internautów, widzów" - powiedziała wiceminister.
Obecna na gali finałowej wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska zaznaczyła, że jako absolwentkę wydziału historycznego cieszy ją fakt, że w Polsce "tyle się o historii mówi i tyle się wokół historii dzieje". "Historia jest jedynym sposobem na zrozumienie teraźniejszości, drogą, która prowadzi nas do zrozumienia dlaczego +inni są inni+, nauki tolerancji, zrozumienia innych poglądów, opcji, wyobrażeń o świecie" - zaakcentowała Omilanowska.
Jej zdaniem, im więcej będziemy mówić o historii, tym "więcej odcieni pokaże, tym bardziej zweryfikuje utartych teorii, na których opieramy swoje czasami stereotypowe poglądy". "To lekcja historii jest drogą do zrozumienia i dlatego każda inicjatywa, która pozwala więcej mówić o historii, jest cenna. Ten plebiscyt wydaje mi się szczególnie godny uwagi, bo nie opiera się wyłącznie na opinii szacownego grona jurorów, ale także ocenie internautów, widzów" - podsumowała wiceminister.
Patronat honorowy nad plebiscytem objął minister kultury Bogdan Zdrojewski. (PAP)
akn/ abe/
Więcej informacji na temat plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2013