Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała prof. Krzysztofa Ruchniewicza na stanowisko dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Pięcioletnia kadencja rozpocznie się 5 listopada.
Prof. Krzysztof Henryk Ruchniewicz jest historykiem XX wieku, zawodowo związanym z Uniwersytetem Wrocławskim. Zajmuje się dziejami Europy, Niemiec i stosunków polsko-niemieckich w XX wieku. Do obszarów jego zainteresowań należą m.in. zagadnienie oporu i opozycji w czasie II wojny światowej i w pierwszym dziesięcioleciu powojennym. Zasiada w wielu gremiach naukowych w kraju i na świecie.
Przez 20 lat kierował Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, placówką naukowo-dydaktyczną współtworzoną przez Uniwersytet Wrocławski i DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst). Od połowy czerwca 2024 r. pełni funkcję pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej.
W latach 2017–2021 funkcję dyrektora Instytutu Pileckiego pełnił Wojciech Kozłowski, w latach 2021–2024 kierowała nim Magdalena Gawin. Dr Kozłowski został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Ruchniewicza.
Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego (Instytut Pileckiego) to państwowa instytucja naukowo-badawcza z siedzibą w Warszawie, utworzona na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. Celem jego działalności "jest inicjowanie, podejmowanie i wspieranie działań mających na celu upamiętnienie i uhonorowanie osób żyjących, zmarłych lub zamordowanych, zasłużonych dla Narodu Polskiego, zarówno w kraju, jak i za granicą, w dziele pielęgnowania pamięci lub niesienia pomocy osobom narodowości polskiej lub obywatelom polskim innych narodowości będącym ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodni wojennych, w okresie od dnia 8 listopada 1917 r. do dnia 31 lipca 1990". Od 2019 r. w Berlinie działa pierwsza zagraniczna filia instytutu.
To kolejna zmiana kadrowa z wielu do których doszło w ciągu ostatnich miesięcy w instytucjach podległych MKiDN, m.in. w kwietniu powołano Olgę Wysocką na stanowisko dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, a w listopadzie - Katarzynę Sokołowską na stanowisko dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika". (PAP)
Autor: Maciej Replewicz
mr/ aszw/ ktl/