20.11.2024–01.12.2024
Tegoroczny XIX Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje odbędzie się pod hasłem „Na karuzeli życia”. Nawiązywać będzie do serialu „Czterdziestolatek” z lat 70.
Pierwsze odcinki serialu "Czterdziestolatek" wyprodukowano w 1974 roku, równo 50 lat temu. "Serial z dużą dozą ironii pochyla się nad życiem świeżo upieczonego czterdziestolatka, inżyniera Stefana Karwowskiego - męża, ojca, przykładnego obywatela PRL, pracującego na budowach flagowych inwestycji polskiego boomu gospodarczego lat siedemdziesiątych, a jednocześnie człowieka targanego wątpliwościami, szukającego swojego miejsca i zastanawiającego się, co dalej" - napisano w informacji prasowej.
"Niewinni Czarodzieje są corocznym, jesiennym warszawskim rytuałem" - powiedział na konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Minęła epoka gierkowska, komunizm upadł, ale każdy przeżywa kryzys wieku średniego" - tłumaczył szef Instytutu Stefana Starzyńskiego oraz wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego profesor Dariusz Gawin. Zaznaczył, że granice kryzysu czy wieku średniego się przesuwają, ale kłopoty pozostają zawsze takie same. Dodał, że pod tym względem świat się nie zmienił. "Ten serial jest nie tylko śmieszny, jest bardzo mądry, jest pełen ciepłej, życiowej mądrości" - wskazał.
Prof. Gawin zaznaczył, że serial jest powrotem w przeszłość dla starszych, próbą zrozumienia życia, pokazuje kryzysy, pokusy, na które wystawieni są także bohaterowie, ale i okazją do pośmiania się. "To jest absolutna perła polskiej kultury drugiej połowy XX wieku" - podkreślił.
W programie festiwalu znalazła się szeroka gama wydarzeń: dyskusje, warsztaty, monodram, koncert, silent disco oraz dancing i musical improwizowany.
Festiwal rozpocznie w środę dyskusja "Weź to wyłącz, czyli co pokoleniom w duszy gra", w której wezmą udział: Aleksandra Budka, Adam Smolarek, Tomasz Żąda, Leszek Gnoiński oraz Damian Sikorski jako prowadzący. Uczestnicy mają podsumować osiągnięcia muzyczne ostatnich dziesięcioleci.
Na czwartek zaplanowano warsztaty sitodruku prowadzone przez Dominikę Dzieniszewską, podczas których będzie można przenieść na tkaniny słynne cytaty z "Czterdziestolatka", takie jak "Ja jestem kobieta pracująca - żadnej pracy się nie boję" czy "Na wygląd trzeba zapracować".
W piątek podczas dyskusji "Na wygląd trzeba zapracować" Filip Springer, Grzegorz Mika, Patrycja Jastrzębska oraz Jarosław Trybuś porozmawiają m.in. o "starzeniu się" architektury. Uczestnicy zastanowią się wspólnie także nad tym, jak będziemy patrzeć na dzisiejszą architekturę za 40 lat.
Jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń Festiwalu Niewinni Czarodzieje - dancing pt. "Toast za bliżej niż dalej" - odbędzie się w sobotę. W tym roku gościnnie wystąpi Beata Kozidrak oraz Orkiestra Dyskotekowa Stefanex pod batutą Jakuba Lubowicza. Dyskdżokejem będzie Kuba Kozak. Na parkiecie, na uczestników czeka "typowo milenialska playlista" - napisano w informacji prasowej. Obowiązywać ma dress code inspirowany serialem.
Odpowiednio w poniedziałek (25 listopada), środę (27 listopada) i czwartek (28 listopada) odbędą się dyskusje: "Ja jestem kobieta pracująca - żadnej pracy się nie boję" o przyzwyczajeniach zawodowych, dzisiejszym rynku pracy oraz zmianie kobiecej roli w społeczeństwie, "Nowy zastępca, czyli milenials" o dwóch pokoleniach czterdziestolatków z 1974 i 2024 roku oraz "Jak być kochanym, czyli odcinek o obyczajach", podczas której goście zajrzą do mieszkań i sypialni bohaterów serialu, zastanawiając się nad różnicą między milenialską obyczajowością a tą sprzed 50 lat.
29 listopada odbędzie się koncert "Przyjaciele, filmowcy, melomani" wraz z silent disco. Wystąpią Jan Emil Młynarski z zespołem oraz Natalia Szroeder. "Jan Emil Młynarski zebrał sekstet młodych, utalentowanych muzyków, którzy w ten piątkowy, listopadowy wieczór oddadzą hołd swojemu starszemu koledze, mentorowi, osobistości polskiej estrady i wirtuozowi saksofonu, prezentując wybrane tematy z jego nieprzebranego dorobku" - Jerzemu `Dudusiowi` Matuszkiewiczowi - napisano w informacji prasowej.
Dzień później, w sobotę będzie miał miejsce musical improwizowany pt. "`Przyjaciółko, jestem w kłopocie!, czyli piosenki na udręki`". Podczas spektaklu odczytywane będą listy czytelniczek czasopisma "Przyjaciółka" z lat 1974-1976. "Przeniesiemy się do imaginarium dawnych zmartwień i sposobów na nie, a wszystko to śpiewająco przedstawi ekipa Musicalu Improwizowanego" - napisano.
Festiwal zamknie 1 grudnia monodram pt. "`Księga ziół` (i nie tylko), czyli stand-up na siedząco!" Anny Seniuk wraz z rozmową "Oczarowanie". Spektakl powstał z inicjatywy aktorki i jest w pełni jej autorską wypowiedzią sceniczną, wiwisekcją własnej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych.
XIX Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje odbędzie się w dniach 20 listopada – 1 grudnia br. Szczegółowy program wydarzeń oraz wszystkie informacje dostępne są na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. (PAP)
zzp/ dki/