Muzeum Auschwitz udostępniło w internecie stronę, która pozwala wyszukać informacje o deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz, jak również poznać szczegóły dotyczące większości transportów do tego miejsca.
Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz poinformował we wtorek (26 listopada), że na stronie ofiary.auschwitz.org znajdują się dane o 1187 transportach oraz ponad 265,7 tys. osób. Informacje zostały opracowane na podstawie około 1 mln wpisów z dokumentów.
Zdaniem dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego, „odzyskiwanie i pokazywanie tożsamości konkretnych ofiar Auschwitz to niezwykle ważna część misji”. „Esesmani odzierali ofiary z człowieczeństwa, ale też – niszcząc dowody zbrodni – dążyli do zatarcia ich tożsamości. Dla władz obozowych ofiary były tylko numerami. Dla nas każda z tych osób ma swoje imię, twarz i historię. Strona ofiary.auschwitz.org to coś znacznie więcej niż tylko narzędzie badawcze. Tak naprawdę to budowany krok po kroku pomnik pamięci ofiar Auschwitz, który nie tylko pozwala zobaczyć poszczególne osoby, ale też – poprzez ukazanie systemu transportów – zobrazować potworną skalę systemu terroru nazistowskich Niemiec” – powiedział.
Zastępca dyrektora muzeum Rafał Pióro podkreślił, że nowa strona jest efektem wieloletniej pracy zespołu archiwistów i historyków. „Częścią naszej wspólnej misji jest zachowanie pamięci o wszystkich deportowanych i więzionych w obozie Auschwitz, dlatego poza badaniem archiwalnych dokumentów tak ważne jest ich udostępnianie. Mam ogromną nadzieję, że będzie ono służyć nie tylko badaczom, ale także wszystkim, którzy chcą poznawać i opowiadać o tragicznych losach ludzi w Auschwitz” – zaznaczył.
Ewa Bazan z sekcji analiz i informacji archiwalnej oświęcimskiej placówki wskazała, że dostępny do tej pory na stronie internetowej wykaz ofiar został obecnie wzbogacony o chronologię transportów do Auschwitz. „W pojedynczej metryce transportu znajdują się: liczba osób deportowanych, zakres numerów wydawanych mężczyznom i kobietom, a w przypadku transportów Żydów także liczbę osób zamordowanych w komorach gazowych bezpośrednio po selekcji” – wyjaśniła.
Poszczególne transporty połączono z imionami i nazwiskami więźniów według zakresów wydanych podczas rejestracji numerów obozowych. Dzięki temu można przypisać dane dotyczące konkretnej osoby do odpowiedniego transportu.
Dane dotyczące poszczególnych transportów przedstawiane są także w formie interaktywnej mapy.
Według szefa sekcji analiz i informacji archiwalnej Krzysztofa Antończyka, dostępne dane nie są jeszcze kompletne, a proces ich uzupełniania potrwa kolejne lata. „Narzędzie jest już na tyle zaawansowane, że zdecydowaliśmy się na jego upublicznienie w obecnej formie” - powiedział.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
szf/ dki/