Naszym obowiązkiem jest opiekowanie się symbolami przeszłości, którą chcemy zachować dla kolejnych pokoleń - napisała ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska na platformie X, odnosząc się do paryskich uroczystości ponownego otwarcia katedry Notre Dame. Dodała, że poprzez zaangażowanie Polski w pomoc Ukrainie, rozumiemy dylematy związane z odbudową zniszczonego dziedzictwa.
"Paryska katedra Notre Dame i jej ponowne otwarcie, jak w soczewce skupiło uwagę, jak ważne dla tożsamości społeczeństwa są zabytki i ich historie. Dziś, 5 lat po niszczycielskim pożarze i niezwykle wymagającej renowacji, stanęliśmy razem z przedstawicielami 50 krajów świata. Połączyła nas tu właśnie kultura" - napisała w sobotę ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska na platformie X.
Podkreśliła, że naszym obowiązkiem jest opiekowanie się symbolami przeszłości, którą chcemy zachować dla kolejnych pokoleń. "Poprzez nasze historyczne doświadczenia i zaangażowanie Polski w pomoc walczącej Ukrainie, doskonale rozumiemy dylematy związane z odbudową zniszczonego dziedzictwa. Nie możemy rezygnować z troski o materialne ślady przeszłości i kultury" - zaznaczyła we wpisie.
Paryska katedra Notre Dame, miejsce kultu i jeden z najważniejszych zabytków Francji, otworzyła w sobotę podwoje po pięcioletniej odbudowie po pożarze z 2019 roku. Gośćmi uroczystości byli przywódcy państw, organizacji międzynarodowych i Kościołów, m.in. Donald Trump, Wołodymyr Zełenski, Giorgia Meloni, Walter Steinmeier, Karl Nehammer, Gitanas Nauseda oraz Andrzej Duda. Ceremonię otwarcia rozpoczął arcybiskup Paryża Laurent Ulrich, pukając pastorałem do głównych drzwi katedry; odpowiedzią był śpiew psalmu. Pierwsza msza odbędzie się w niedzielę, nastąpi wówczas konsekracja ołtarza. Dni od 8 do 15 grudnia to oktawa, będąca okazją do wspólnego świętowania ponownego otwarcia świątyni. (PAP)
zzp/ san/