"Kłaniajcie się królowie!" to hasło orszaków Trzech Króli, które 6 stycznia przejdą ulicami 905 miast w kraju i za granicą. Będzie nawiązanie do 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
Hasło "Kłaniajcie się królowie!" pochodzi z pastorałki "Do szopy, hej pasterze", która pierwszy raz ukazała się w 1931 r. we Lwowie.
Kulminacyjnym momentem każdego orszaku jest pokłon nowo narodzonemu Jezusowi.
"W tym roku, nawiązując do 1000-lecia koronacji księcia Bolesława Chrobrego na króla Polski, chcemy zwrócić uwagę, że prawdziwy król na tej ziemi potrafi pokłonić się Najwyższemu Królowi, który leży w stajence" – powiedział PAP przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych.
Poinformował, że dla uczestników orszaków przygotowano 600 tys. koron i 170 tys. śpiewników z kolędami. "Tylko w Warszawie planujemy rozdać 80 tys. koron i 30 tys. śpiewników" – dodał Giertych.
W stolicy orszak wyruszy spod pomnika Kopernika, gdzie nastąpi oficjalne powitanie monarchów z Azji, Afryki i Europy, musztra rycerzy i wojowników, a także próba orszakowych okrzyków. Do drogi oprócz dwórek i rycerzy będą się szykowały także dwa azjatyckie smoki, pluszowe wielbłądy, kolędnicy i pastuszkowie. Zostaną oni zaatakowani przez diabelskie ordy pragnące zwieść wędrujących z drogi do Betlejem. Na czele orszaku będzie szła osoba z gwiazdą, za nią kolędnicy z wesołym turoniem, następnie mali pastuszkowie i aniołki. W orszaku pójdzie m.in. metropolita warszawski abp Adrian Galbas.
Królowie pojadą wraz ze swoimi dworami na specjalnych pojazdach. W tym roku nie będzie żywych zwierząt.
Przed godz. 13 orszak dotrze na plac Zamkowy, gdzie nastąpi pokłon Trzech Króli i złożenie ewangelicznych darów. Rolę Świętej Rodziny odegra małżeństwo Niemczyków – Eliza i Piotr, rodzice sześciorga dzieci.
Święta Rodzina będzie także wędrowała w warszawskim orszaku do Betlejem - tam w te role wcielą się Magda i Paweł Nowiccy, małżeństwo z 10-letnim stażem.
Po oddaniu hołdu nowo narodzonemu Jezusowi obecni na placu zatańczą poloneza do melodii kolędy "Bóg się rodzi". Następnie zaplanowane jest wspólne kolędowanie do godz. 20, organizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Zagrają m.in. Joszko Broda i Dariusz Malejonek.
Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także Epifanią lub świętem Trzech Króli. Jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim). Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii i Szwajcarii.
Obchodom towarzyszy wystawianie jasełek i tzw. widowisk herodowych. Pierwszy orszak Trzech Króli w Polsce zorganizowano w 2009 r.
mgw/ joz/ wus/