Rozpoczyna się XI edycja ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück" im. Wandy Półtawskiej skierowanego do uczniów klas VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Zgłoszenia - do 5 marca.
Konkurs przypomina o ofiarach obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück i ocalałych więźniarkach. Jak podkreśla Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu i córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei: "Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy".
Jak poinformował w środę (8 stycznia) Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, zgłoszenia będą przyjmowane do 5 marca. Uczestnicy będą musieli przygotować recytację dwóch utworów: wiersza oraz fragmentu prozy, wybranych z publikacji dostępnych na stronie organizatorów.
Półfinały konkursu odbędą się 10-14 marca, a gala finałowa - 9 kwietnia w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Nagrodą główną dla finalistów i ich opiekunów będzie wyjazd 23-26 maja 2025 r. do Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech.
Więcej informacji o konkursie i karty zgłoszeń można znaleźć na stronie: https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/211848,XI-edycja-ogolnopolskiego-konkursu-recytatorskiego-W-kregu-poezji-i-prozy-lagrow.html
Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück i Miasto Ruda Śląska. Konkurs objęła honorowym patronatem małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
W Ravensbrück, położonym w pobliżu dawnego meklemburskiego uzdrowiska klimatycznego Fürstenberg, Niemcy zorganizowali od 1939 roku obóz koncentracyjny dla kobiet. Jak opisują historycy IPN, pierwszymi jego więźniarkami były niemieckie komunistki i działaczki niemieckiego ruchu oporu, później przywożono tam kobiety z innych krajów - przede wszystkim walczące z hitlerowskim najeźdźcą w ramach struktur konspiracyjnych, ale także przedstawicielki kultury i nauki oraz osoby demonstrujące na różny sposób przywiązanie do ojczyzny.
Od kwietnia 1941 r. działał tam również obóz męski, a od czerwca 1942 r. także obóz dla młodych kobiet i dziewcząt. Do obozu koncentracyjnego przyłączono ponad 40 podobozów, w których więźniowie musieli wykonywać prace przymusowe. Szacuje się, że przez obóz Ravensbrück przeszło ok. 130 tys. kobiet i dzieci oraz ok. 20 tys. mężczyzn, przetrzymywanych w nieludzkich warunkach. Ok. 30 tys. więźniów zostało zamordowanych. Polki stanowiły największą grupę więźniarek – według różnych szacunków od 36 tys. do 40 tys. Wiele z nich padło ofiarami eksperymentów pseudomedycznych przeprowadzanych przez lekarzy z SS. (PAP)
jms/ miś/ wus/