14 stycznia 2025 r. w Brukseli zainaugurowaliśmy zagraniczny program polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Pod wspólnym hasłem "Culture Sparks Unity", w ponad 20 krajach Unii, odbędzie się blisko 100 wydarzeń kulturalnych - poinformował we wtorek (14 stycznia) resort kultury.
Jak wskazano na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, program obejmuje państwa członkowskie oraz kraje kandydujące do UE, w tym Serbię, Gruzję, Macedonię Północną i Mołdawię. "Priorytetami polskiej prezydencji są młodzi twórcy – przyszłość kultury Europy oraz nowoczesne regulacje dla sektora audiowizualnego" - zaakcentowano.
"Kultura jest naturalnym i silnym elementem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Zagraniczny program kulturalny opiera się na dialogu, różnorodności i wspólnej pracy na rzecz przyszłości. W jego centrum stoją młodzi artyści i artystki. To ich codzienna praca jest gwarantem realnej wymiany międzykulturowej, wolności słowa i poglądów. To fundament europejskiej tożsamości, świadomości obywatelskiej, nośnik podstawowych wartości demokratycznych. Dziś zwracamy uwagą na młode twórczynie i twórców, ale też technologię, która w bezpośredni sposób wpływa na nasz sposób uczestnictwa w kulturze. Będziemy też pracować nad mechanizmami, które wpływają na kształtowanie systemu, czyli organizacje zbiorowego zarządzania. To będzie wyjątkowe 6 miesięcy teraźniejszości, która będzie wpływała na przyszłość młodego pokolenia" – mówiła podczas inauguracji podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska.
Program, organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza pod hasłem "Culture Sparks Unity" jest częścią programu kulturalnego koordynowanego przez MKiDN. "Jego celem jest promowanie idei solidarności i międzynarodowej współpracy. Prezentuje najciekawsze zjawiska współczesnej polskiej sceny artystycznej, na pierwszym planie stawiając młode pokolenie. To, co wyróżnia program kulturalny polskiej prezydencji, to nie tylko obecność w nim młodych twórców i twórczyń innych narodowości, lecz także zasięg – poza państwami członkowskimi działania obejmą kraje kandydujące do Unii Europejskiej: Serbię, Gruzję, Macedonię Północną i Mołdawię" - podkreślono na stronie.
Podczas inauguracji programu kulturalnego polskiej prezydencji w Brukseli podsekretarz stanu w MKiDN spotkała się z komisarzem ds. sprawiedliwości międzypokoleniowej, młodzieży, kultury i sportu Glennem Micaleffem oraz z europarlamentarzystami.
Rozmowy dotyczyły m.in. kontynuacji Programu Kreatywna Europa, wsparcia młodych artystów i twórców w rozpoczynaniu kariery, wzmocnienia wymiany międzykulturowej poprzez mobilność artystów i specjalistów w sektorze kultury i sektorze kreatywnym oraz wielojęzyczność w epoce cyfrowej. Jednym z głównych tematów była także ocena ram prawnych regulujących funkcjonowanie usług medialnych dostarczających treści audiowizualne (tzw. dyrektywa AVMS).
Jak dodał resort, wiceministra kultury zaprosiła także komisarza Micaleffa do wzięcia udziału w nieformalnym spotkaniu ministrów, które odbędzie się w kwietniu w Warszawie i będzie poświęcone m.in. analizie sytuacji młodych artystów na rynku pracy w krajach UE.
To, co wyróżnia program kulturalny polskiej prezydencji, to nie tylko obecność w nim młodych twórców i twórczyń innych narodowości, lecz także zasięg – poza państwami członkowskimi działania obejmą kraje kandydujące do Unii Europejskiej: Serbię, Gruzję, Macedonię Północną i Mołdawię.
"W ramach inauguracji polskiej prezydencji w przestrzeniach Rady Unii Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego zaprezentowaliśmy polską sztukę i design" - zaznaczono. Ekspozycja "Regeneracja", której kuratorką jest Aleksandra Kędziorek, składa się wystaw prezentujących prace polskich twórców i twórczyń, w tym także najmłodszych. "Regeneracja" podkreśla "potrzebę troski o wspólne zasoby, budowania solidarności (zarówno międzyludzkiej, jak i międzygatunkowej) i poczucia bezpieczeństwa". Ekspozycja składa się z pięciu wystaw.
Wieczorną galę inauguracyjną uświetni występ Marcin Wasilewski Trio w składzie Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz.
Program organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza pod hasłem "Culture Sparks Unity" jest częścią programu kulturalnego koordynowanego przez MKiDN.
Głównym założeniem krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji jest "budowanie przestrzeni, której fundament stanowią decentralizacja i współpraca". Działania realizowane przez Narodowe Centrum Kultury w porozumieniu z MKiDN będą "inspirować i wzmacniać lokalne inicjatywy". "Chcemy dzielić się prezydencją, a także celebrować ją wspólnie w każdym zakątku Polski. To wizja, w której kultura staje się dostępna dla wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania" - wskazał resort.
"Działania lokalne ukażą bogactwo i różnorodność polskich regionów. Od wielkich miast wojewódzkich po małe miejscowości – chcemy, by każdy mógł poczuć, że jest częścią tego wspólnego święta. Dzięki temu program staje się inkluzywny, egalitarny i międzypokoleniowy, podkreślając jednocześnie siłę oraz wartość lokalności. Polska prezydencja w Radzie UE to czas, w którym możemy językiem kultury mówić o wartościach, które nas jednoczą" - zaznaczono na stronie.
W ramach projektu "Polska muzyka na Twojej playliście" przygotowane zostały specjalne playlisty na Spotify poświęcone polskiej muzyce, a na platformie Netflix od stycznia dostępny jest wybór najnowszych polskich produkcji. Łącznie, jak podano, na programy MKiDN wspierające Prezydencję przeznaczono 32 mln zł.
"Polska kultura inspiruje, zbliża i zachwyca. Odzwierciedla ducha współczesnej Europy. Kultura jest wspólna" - dodano. (PAP)
akn/ dki/