18 stycznia rozpoczyna się cykl „Ferie w Łazienkach Królewskich”. Do 2 marca odbędą się liczne koncerty i warsztaty plastyczne, ceramiczne, hafciarskie, przyrodnicze oraz teatralne. „Nasze propozycje są skierowane dla dzieci i młodzieży z całej Polski” - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Łazienek Królewskich, Agata Zawora.
„Z myślą o feriach szkolnych przygotowaliśmy liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży, a dla wszystkich zwiedzających zapraszamy na wystawy czasowe. W tym roku wychodzimy naprzeciw młodzieży szkolnej nie tylko z Warszawy. Nasze propozycje są skierowane do dzieci i młodzieży z całej Polski” - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Łazienek Królewskich, Agata Zawora.
„Pierwsza z naszych wystaw to >>Ikonosfera Wyspiańskiego<<. Wystawę zorganizowaliśmy z okazji 120. rocznicy wydania >>Nocy listopadowej<<, którą Stanisław Wyspiański napisał po wizycie w Łazienkach. Będzie czynna do 2 marca” - wyjaśniła.
Druga wystawa „Miasto zwierząt” w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa zainteresuje zarówno młodych odbiorców, jak i dorosłych i jest poświęcona zwierzętom w Warszawie oraz w innych aglomeracjach miejskich.
Rzecznika podkreśla, że w programie tegorocznych ferii w Łazienkach Królewskich są liczne warsztaty plastyczne, ceramiczne, hafciarskie, przyrodnicze oraz teatralne.
18 stycznia rozpoczną się artystyczne i teatralne animacje, nawiązujące do twórczości Stanisława Wyspiańskiego. „Proponujemy tworzenie kostiumów teatralnych, a także zajęcia z rysunku i malowania pejzaży” - wskazała rzeczniczka.
„W pracowni plastycznej nasi młodzi zwiedzający wyczarują >>kawałek Krakowa w Łazienkach<<, będą malować ulubione kwiaty Wyspiańskiego - maki, malwy i bławatki, nauczą się układać kwiatowe bukiety, a także zapoznają się z tajnikami pracy aktorskiej” - dodała.
21 stycznia w Nowej Palmiarni rozpoczną się „Rodzinne warsztaty mikroskopowania”. Odbędą się 28 stycznia, a także 4, 11, 18 i 25 lutego.
„Kropki w paski. Kolekcja głosek” to rodzinne warsztaty dla dzieci w wieku 1–3 lat i opiekunów. Rozpoczną się 21 stycznia w Starej Kordegardzie. „Zwiedzający dowiedzą się o ludowych wyliczankach i kołysankach” informuje rzeczniczka.
„W czasie warsztatów nawiążemy do skarbów muzycznego folkloru południowej Polski. Głużenie, gaworzenie i pierwsze wypowiadane słowa pomogą nam stworzyć łazienkowską kolekcję głosek, która przyczyni się do rozwoju kompetencji werbalnych małych dzieci” - informuje organizator.
23 stycznia w Starej Oranżerii zostaną zaprezentowane dzieła z kolekcji rzeźb Stanisława Augusta Poniatowskiego.
„Młodzież będzie miała okazję samodzielnie tworzyć gipsowe odlewy, podobne do tych, jakie przed wiekami powstały w formierni króla” - wyjaśniła Zawora.
25 stycznia w Nowej Palmiarni odbędą się „Szlaki wymyślane” – integracyjne warsztaty artystyczne dostosowane do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas zajęć będą projektowane ozdoby kwiatowe książek, które można przynieść z domu.
19 stycznia Sali Balowej w Pałacu na Wyspie odbędą się pierwsze Salony Muzyczne – koncerty muzyki klasycznej studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Tydzień później odbędzie się koncert muzyki klasycznej „Młodzi wirtuozi w Łazienkach”. Wykonawcami będą stypendyści programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
„Ferie w Łazienkach Królewskich” potrwają do 2 marca br.
Więcej informacji na: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/ferie-2025
(PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/