Spotkanie łączące 90. urodziny Wiktora Kulerskiego, działacza opozycji w latach PRL oraz posła Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w latach1989-1991 i promocję książki "Kaczy Dół", której jest współautorem, odbędzie się w środę o godz. 18 w Wawerskim Centrum Kultury.
Premiera książki "Kaczy Dół, zwykli ludzie, zwykłe miejsca, niezwykłe czasy", autorstwa Bogdana Birnbauma i Wiktora Kulerskiego, odbędzie się w środę o godz. 18 w Wawerskim Centrum Kultury przy ul. Żagańskiej 1a. Impreza zbiegnie się z 90. urodzinami Wiktora Kulerskiego.
"Ta książka jest jak życie. W tym przypadku życie miejscowości zwanej kiedyś Kaczy Dół, później Międzylesie, dziś w granicach Warszawy. Jest jak życie, to znaczy zapisane w niej zostały wzruszenia, sprawy codzienne, adresy ważnych miejsc. Poruszający jest jej realizm, dowiemy się jakie dokładnie drzewa rosły w opisywanych miejscach i z jakiego materiały zbudowane były domy" – napisano na stronie WCK.
"Dzieło o Międzylesiu czyta się jak powieść, która ma wielu bohaterów, pierwszoplanowych albo przemykających jak bezimienne cienie. Ale autorzy książki starają się wszystkich wydobyć z otchłani niepamięci" - napisała na stronie WKC Piotr Mitzner.
Wiktor Kulerski (właśc. Witysław Wiktor Dys-Kulerski) urodził się 22 stycznia 1935 r. w Grudziądzu. Jest absolwentem Studium Nauczycielskiego w Warszawie (1960) i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Wydz. Humanistyczny (1979). W 1956 r. uczestniczył w zbiórce pieniędzy i lekarstw dla powstańców węgierskich. W latach 1960-1981 był nauczycielem w szkole podstawowej w Międzylesiu.
Od 1976 r. współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a następnie Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. W 1977 r. był inicjatorem i sygnatariuszem "Listu do Sejmu PRL o powołanie komisji do zbadania wydarzeń czerwca 1976". Publikował w niezależnym kwartalniku politycznym "Krytyka". We wrześniu 1980 r. był współzałożycielem NSZZ Solidarność Pracowników Nauki, Techniki i Oświaty. Od 1983 r. był współpracownikiem Komitetu Helsińskiego w Polsce. Od 1986 r. dział w Społecznej Radzie Funduszu Wydawnictw Niezależnych. W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w podzespole ds. nauki, oświaty i postępu technicznego. W latach 1989-1991 był posłem na sejm z listy Komitetu Obywatelskiego Solidarność. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego pełnił funkcje wiceministra edukacji. W latach 1989-1999 był prezesem zarządu Fundacji Edukacja dla Demokracji. Od 1999 był członkiem redakcji miesięcznika "Nowaja Polsza".(PAP)
szt/ aszw/