Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza w sobotę 8 lutego o godz. 12 do Centrum Obsługi Zwiedzających na wydarzenie z okazji 80. rocznicy powstania muzealnego archiwum.
Jak poinformowało muzeum, pierwsze w dziejach archiwum w miejscu po obozie powstało na początku 1945 r. w strukturach nowo utworzonego Muzeum na Majdanku. Jego najważniejszym i najpilniejszym zadaniem było zabezpieczenie ocalałych dokumentów obozowych, których większość była w opłakanym stanie.
Przed ostateczną likwidacją KL Lublin w lipcu 1944 r., Niemcy pozbywając się dowodów swoich zbrodni, w pośpiechu palili akta. Te, których nie zdążyli zniszczyć w całości, zakopali na terenie obozu. Wiele z nich, przeleżawszy w ziemi nawet kilka lat, zostało uszkodzonych przez wilgoć, pleśń i gryzonie. Dlatego przede wszystkim należało je osuszyć i wyczyścić, a dopiero później porządkować i opracować. Ta praca pierwszych archiwistów zaowocowała wyjątkową kolekcją dokumentów na co dzień przechowywaną w muzealnych magazynach.
W sobotę 8 lutego o godz. 12 w Centrum Obsługi Zwiedzających odbędzie się wydarzenie z okazji 80. rocznicy powstania archiwum, m.in. premierowy pokaz filmu o historii archiwum, spotkanie z archiwistami, panele poświęcone kolekcjom w zbiorach dokumentów. Omówione też zostaną fotografie wykonane na Majdanku tuż po jego likwidacji latem 1944 r. - niektóre zaprezentowane po raz pierwszy, a także bogate zbiory historii mówionej. Na zakończenie odbędzie się część praktyczna pokazująca, jak efektywnie korzystać ze zbiorów archiwum. Organizatorzy zaprezentują też niedostępne na co dzień dokumenty i pamiątki związane z więźniami Majdanka.
Wstęp wolny.
wus/