Ministerstwo kultury sfinansuje budowę wystawy plenerowej w dawnej siedzibie Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży. Koszt szacowany jest na ok. 1,5 mln zł. Turyści będą mogli zwiedzać wystawę w 2015 roku - podał PAP we wtorek wiceminister kultury Piotr Żuchowski.
Pomysł powstania wystawy plenerowej w Gierłoży, która pokazywałaby szeroki kontekst historyczny II wojny światowej, jej genezę i tragiczne konsekwencje dla ludzkości, powstał w 2012 roku. Stało się to po krytyce dotyczącej sposobu i formy udostępniania turystom Wilczego Szańca w poprzednich latach. Wówczas wiceminister kultury Piotr Żuchowski zlecił przygotowanie profesjonalnej wystawy historycznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Dawna siedziba Hitlera jako miejsce do zwiedzania jest dzierżawiona przez osobę prywatną, kwestią nierozwiązaną do tej pory było finansowanie budowy wystawy plenerowej.
Wiceminister kultury Piotr Żuchowski powiedział PAP we wtorek, że to resort kultury i dziedzictwa narodowego sfinansuje budowę wystawy, której projekt jest już gotowy. Jej szacunkowy koszt oceniany jest na ok. 1,5 mln zł.
"Umowa będzie zawarta między dzierżawcą a kierownictwem Muzeum II Wojny Światowej, także przetarg na wykonanie wystawy plenerowej będzie prowadziło Muzeum" - podkreślił wiceminister. Dodał, że podpisanie umowy nastąpi prawdopodobnie w czerwcu tego roku, jednak gotową już wystawę będą mogli obejrzeć turyści dopiero w 2015 roku.
Historycy z Muzeum II Wojny Światowej chcą, aby była kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu była zaprezentowana zwiedzającym jako miejsce planowania zbrodni przeciwko ludzkości i miejsce dowodzenia wojną.
Historycy z Muzeum II Wojny Światowej chcą, aby była kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu była zaprezentowana zwiedzającym jako miejsce planowania zbrodni przeciwko ludzkości i miejsce dowodzenia wojną.
W ocenie wicedyrektora muzeum dr Janusza Marszalca nowa wystawa nie będzie przewodnikiem po obiektach architektonicznych byłej kwatery Hitlera, tylko "praktycznym, skrótowym +przewodnikiem+ po największym i najstraszniejszym konflikcie XX wieku".
"Od składu betonu, z którego odlano bunkry oraz innych ciekawostek, ważniejszy dla nas był kontekst historyczny – geneza tej wojny, jej zbrodnie i skutki. Konsekwentnie staraliśmy się realizować nasze zapowiedzi o pokazaniu Gierłoży jako miejsca planowania zbrodni i dowodzenia wojną. Staraliśmy się pokazać istotę wojny, oddając ją symbolicznym zdjęciem, wymownym cytatem czy krótkim komentarzem" - mówił dr Marszalec prezentując rok temu gotowy projekt ścieżki edukacyjnej.
Wystawa będzie umiejscowiona w kilku plenerowych przestrzeniach Wilczego Szańca oraz zachowanych barakach.
Projektanci zakładają, że przejście ścieżki wraz z przeczytaniem wszystkich tekstów zajmie około godziny. Do tego należy doliczyć czas na zwiedzanie obiektów architektonicznych. Teksty będą w języku polskim, niemieckim i rosyjskim, ponieważ Niemcy i Rosjanie to najliczniejsze po Polakach nacje odwiedzające byłą kwaterę Hitlera.
Jak ocenił dr Marszalec "wystawa będzie ważnym – polskim głosem w debacie o wojnie i odpowiedzialności za nią". Dodał, że pracownikom Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zależy na tym, aby teren byłej kwatery Hitlera był "miejscem refleksji nad II wojną światową i miejscem solidnej edukacji".
Wilczy Szaniec (Wolfschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.
Kwatera miała powierzchnię 250 ha i otoczona była pierwotnie zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.
W Gierłoży 20 lipca 1944 roku płk Claus von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na Hitlera.
Dziś Gierłoż to jedna z największych atrakcji turystycznych Mazur, odwiedza ją rocznie od 180 tys. do 200 tys. turystów z Polski i zagranicy. (PAP)
ali/ abe/