
Zlot młodzieży śladami Zofii Kossak, pisarki, więźniarki Auschwitz, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, organizuje w Górkach Wielkich niedaleko Cieszyna katowicki oddział IPN. Impreza odbędzie się 23 maja. Można już zgłaszać udział.
Informację o zlocie przekazała PAP Monika Kobylańska rzecznik katowickiego oddziału IPN.
Wyjaśniła, że zlot "Ku swoim. Śladami Zofii Kossak-Szatkowskiej" ma być okazją do zapoznania się z postacią wybitnej polskiej literatki i jej twórczością.
"Motywem przewodnim pierwszej edycji jest publikacja (powieści Zofii Kossak - PAP) +Ku swoim+, która pokazuje skomplikowane losy polskich rodzin na Kresach Wschodnich po przejściu rewolucji bolszewickiej" – zaznaczyła.
Zlot zaplanowano 23 maja w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim, miejscowości z którą Zofia Kossak była związana. Od 1923 r. przez ponad dziesięć lat mieszkała w tamtejszym dworku, zakupionym przez jej ojca Tadeusza Kossaka. Pamięć o tych związkach kultywują działające w Górkach Wielkich muzeum oraz fundacja.
W zaplanowanym przez katowicki IPN zlocie ma wziąć udział sto osób. "Młodzież weźmie udział w grze terenowej, warsztatach edukacyjno-historycznych, pokazie etiud filmowych i koncercie muzyki folkowej" – powiedziała rzecznik katowickiego IPN.
"Wydarzenie kierujemy do uczniów klas ósmych szkół podstawowych, młodzieży z szkół ponadpodstawowych oraz członków organizacji młodzieżowych. Zespół powinien składać się z minimum czterech uczestników, a maksymalnie z dziesięciu. Udział jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wyżywienie zapewniają organizatorzy" – dodała rzecznik.
Monika Kobylańska poinformowała, że do końca kwietnia na adres IPN w Katowicach można nadsyłać zgłoszenia do udziału w wydarzeniu. Formularz i regulaminy dostępne są na stronie katowickiego oddziału IPN.
IPN organizuje wydarzenie wspólnie ze starostwem w Cieszynie i gminą Brenna. Jego koordynatorem jest naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach Jan Kwaśniewicz.
Zofia Kossak urodziła się 10 sierpnia 1889 roku. Była córką Tadeusza Kossaka, bliźniaka malarza Wojciecha, wnuczką Juliusza oraz kuzynką Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Wyszła za mąż za Stefana Szczuckiego, z którym gospodarowała w majątku na Wołyniu. Tam zastała ich rewolucja bolszewicka. Udało się im wydostać i dotrzeć do Krakowa, gdzie pozostawali bez środków do życia. Wówczas Zofia wydała wspomnienia z ogarniętych rewolucją Kresów. W jej późniejszym dorobku są między innymi powieści "Krzyżowcy" i "Bez oręża".
Po śmierci męża Stefana Szczuckiego w 1923 roku zamieszkała w dworze w Górkach Wielkich. Dwa lata później ponownie wyszła za mąż, za Zygmunta Szatkowskiego.
Podczas niemieckiej okupacji założyła konspiracyjne organizacje Front Odrodzenia Polski oraz Radę Pomocy Żydom Żegota. Po wojnie została uhonorowana przez izraelski instytut Jad Vashem medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Była więźniarką Auschwitz. W 1944 roku Niemcy przewieźli ją do więzienia na Pawiaku i skazali na śmierć. Dzięki staraniom władz podziemia udało się doprowadzić do jej uwolnienia. Pisarka uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.
W 1945 roku wyjechała do Londynu. Po powrocie z emigracji zamieszkała w Górkach Wielkich w domu ogrodnika położonym obok dworu, który spłonął. Zmarła 9 kwietnia 1968 roku w Bielsku-Białej. Spoczywa na góreckim cmentarzu. Pośmiertnie została odznaczona Orderem Orła Białego. (PAP)
szf/ aszw/ jkrz/