
Elementy żelbetowe oraz zachowane fragmenty muru ceglanego w obrębie komory gazowej krematorium II w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau zostaną poddane konserwacji. Muzeum Auschwitz podało, że szuka już wykonawcy, który podejmie się zadania.
Oświęcimska placówka rozpisała przetarg. Termin składania ofert upływa 22 kwietnia. Wybrana firma, z którą muzeum podpisze umowę, będzie miała 23 tygodnie na wywiązanie się z niej. Same prace konserwatorskie mają zostać wykonane w ciągu pierwszych 14 tygodni.
Ze specyfikacji udostępnionej przez placówkę wynika, iż działania konserwatorów objąć mają elementy żelbetowe - płyty stropowe, słupy i belki, oraz zachowane fragmenty muru ceglanego w obrębie komory gazowej krematorium II. Sporządzić oni mają także dokumentacje: stanu zachowania elementów oraz powykonawczą.
Stan ruin dwóch największych krematoriów poobozowych nie jest dobry. Wpływ na to mają przede wszystkim warunki atmosferyczne i naturalna erozja materiału budowlanego. Różnego rodzaju prace konserwatorskie realizowane są przy nich od wielu lat.
Niemcy uruchomili pierwsze prowizoryczne komory gazowe w Auschwitz II-Birkenau w 1942 roku w domach odebranych wysiedlonym Polakom. Rosnąca liczba transportów sprawiła, że zadecydowali o wybudowaniu w Birkenau dużych krematoriów połączonych funkcjonalnie z komorami gazowymi, upozorowanymi na łaźnie z prysznicami. Były one oddawane do użytku od 31 marca do 25 czerwca 1943 roku. W każdym z dwóch większych krematoriów (II oraz III), można było spalić do 1440 zwłok na dobę, a w mniejszych (IV i V) - 768 ciał.
Przed ewakuacją obozu Niemcy zniszczyli krematoria. Do dziś zachowały się ruiny dwóch największych i fundamenty mniejszych.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, by więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w Auschwitz niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
szf/ dki/