
W wieku 94 lat zmarła Irena Senderska-Rzońca, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata - poinformował w czwartek Instytut Pamięci Narodowej. Podczas niemieckiej okupacji pomagała Żydom zamkniętym w borysławskim getcie.
"Z żalem zawiadamiamy, że w wieku 94 lat odeszła Irena Senderska-Rzońca, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, która wraz z całą rodziną podczas okupacji niemieckiej pomagała Żydom zamkniętym w borysławskim getcie" - poinformował w czwartek Instytut Pamięci Narodowej na platformie X.
Jak napisano na portalu Polscy Sprawiedliwi, Irena Senderska-Rzońca odeszła 20 kwietnia 2025 r. w wieku 94 lat.
"Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Ireny Senderskiej-Rzońcy z domu Krzyształowskiej – Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, długoletniej członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych, w którym pełniła funkcję sekretarza. W 2016 r. +za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich+ została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski" - przypomniano .
Irena Senderska-Rzońca urodziła się w 1931 r. w Borysławiu w wielodzietnej rodzinie. Obecnie Borysław znajduje się na terytorium Ukrainy. Ojciec Ireny Senderskiej-Rzońcy, Józef Krzyształowski, był znajomym lekarza Eliasa Bandera, który wraz z rodziną został umieszczony przez Niemców w getcie. W porozumieniu z żydowskim lekarzem Krzyształowski organizował paczki z lekarstwami, które na teren getta dostarczała Irena Senderska-Rzońca.
Jako 11-letnia dziewczynka dostała się do borysławskiego getta przez zakamuflowane w ustronnym miejscu przejście. "Było na tyle małe, że przejść mogła tylko bardzo mała i szczupła osoba, więc wybrali mnie. Jak weszłam przez tę dziurę w płocie do getta, przechodziłam przez jakieś komórki czy ubikacje i tam czekał starszy pan. On odbierał ode mnie te paczki i przekazywał pieniądze. Ściskając je mocno w dłoni, z powrotem przeciskałam się przez otwór w płocie, by potem dojść do ścieżki, gdzie czekał mój brat, który patrzył czy nikt nie idzie" - opowiadała Irena Senderska-Rzońca w archiwalnej rozmowie z PAP z 2018 r.
7 listopada 2000 r., w uznaniu udzielonej Żydom pomocy, Senderska-Rzońca oraz jej rodzice, Józef i Helena Krzyształowscy, zostali uhonorowani przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Irena Senderska-Rzońca była wieloletnią członkinią Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych. W latach 2016–2024 pełniła funkcję sekretarza Zarządu Towarzystwa.
Pogrzeb odbędzie się 29 kwietnia 2025 r. o godz. 10 na Powązkach Wojskowych w Warszawie.(PAP)
maku/ miś/