Niedzielne Święto Dziękczynienia na Polach Wilanowskich w Warszawie w tym roku będzie miało szczególny charakter - będzie dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II oraz 25 lat wolności - podkreślił na środowej konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz.
W uroczystościach weźmie udział m.in. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Jak zaznaczył gospodarz uroczystości metropolita warszawski kard. Nycz, jego obecność ma znaczenie symboliczne i przypomina, że "nie byłoby 25-lat wolnej Polski bez Jana Pawła II".
W mszy św. weźmie również udział prezydent Bronisław Komorowski, który po nabożeństwie ma wygłosić przemówienie. Następnie prezydent zasadzi przed Świątynią Opatrzności Bożej "Dąb Wolności”.
Święto Dziękczynienia rozpocznie się rano procesją z relikwiami św. Jana Pawła II z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Wewnątrz relikwiarza znajduje się fragment sutanny z krwią św. Jana Pawła II z zamachu na pl. św. Piotra. Relikwiarz jest wkomponowany w portret papieża; został wykonany w Weronie z drobnych granitowych kamyków i szkła.
Procesję z relikwiami św. Jana Pawła II rozpocznie metropolita warszawski. Ostatni odcinek do Świątyni Opatrzności Bożej uczestnicy procesji przejdą w asyście m.in. przedstawicieli Episkopatu Polski, duchownych z całego kraju, prezydentów miast papieskich, pocztów sztandarowych, przedstawicieli grup zawodowych, orkiestr, stanów i zrzeszeń: Górników, Górali. W procesji uczestniczyć będą także osoby, które przekazywały datki na budowę świątyni. W tym roku po raz pierwszy udział wezmą również przedstawiciele Kaszubów. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ofiaruje do świątyni kopię Figurki Matki Bożej Sianowskiej - Królowej Kaszub oraz patronki młodzieży.
"Świątynia Opatrzności Bożej staje się miejscem pielgrzymowania wielu wiernych, a szczególnie rodzin z dziećmi. To tutaj wiele osób zostawia swoje prośby, dziękczynienia, zawierzenia, co sprawia, że budowana Świątynia staje się coraz bardziej miejscem modlitwy. Wiemy to choćby z liczby składanych intencji, w których wierni zawierzają siebie, swoje rodziny i osobiste sprawy do Opatrzności Bożej" – powiedział kard. Nycz.
Dodał, że w Święto Dziękczynienia pod kopułą zostanie złożonych 48 tysięcy intencji, które pielgrzymujący zostawili w Świątyni przez ostatnie dwa lata. "Wiele z tych intencji, kierowanych jest za wstawiennictwem św. Jana Pawła II – zaznaczył kard. Nycz.
Jak poinformował hierarcha, w Święto Dziękczynienia w kościołach w całej Polsce, odbędzie się zbiórka ofiar na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.
Jak co roku, po mszy św. wszyscy będą mogli zapoznać się z postępami prac na budowie, obejrzeć nowe schody, elewację i uczestniczyć w atrakcyjnym programie edukacyjno-kulturalnym.
Święto Dziękczynienia, które jest obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp. (PAP)
skz/ abr/ woj/