
Pokazy rzemiosła, konkursy, wspólne haftowanie i uruchomienie zabytkowego wiatraka – to tylko część atrakcji przygotowanych na Dzień Rzemiosła i Rękodzieła w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Wydarzenie odbędzie się 25 maja z okazji 50-lecia muzeum.
Jak przekazał rzecznik skansenu Marcin Gaweł, w programie przewidziano pokazy pracy rzemieślników reprezentujących tradycyjne zawody, m.in. kowali, stolarzy, garncarzy, kaletników, powroźników, pszczelarzy, szewców, cieśli i rzeźbiarzy. Odwiedzający będą mogli zobaczyć także ręczne czerpanie papieru, tkanie, pracę na kole garncarskim oraz działanie historycznych urządzeń, takich jak wialnia i stępa.
Jednym z punktów wydarzenia będzie uruchomienie wiatraka z Grzawy. Obiekt, po naprawie śmigieł przeprowadzonej w ubiegłym roku, ponownie osiągnął pełną sprawność techniczną.
Organizatorzy przewidzieli także działania o charakterze zbiorowym i konkursowym. Zostanie wyszyta wspólna makatka na płóciennych podkładach z tradycyjnymi sentencjami. W ramach programu odbędą się również konkursy: na laurkę z okazji jubileuszu oraz na alternatywną nazwę dla chorzowskiego skansenu. Wybrane prace zostaną zaprezentowane na wystawie.
O 15.30 w przestrzeni edukacyjnej głównego budynku muzeum odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Bullą, autorem książki "Spacerem przez czas. Ludzie i wydarzenia w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".
Organizatorami wydarzenia są Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Obie instytucje obchodzą w tym roku 50-lecie działalności. Wydarzenie objęte jest patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. Bilety wstępu kosztują 10 zł.
"Dzień Rzemiosła i Rękodzieła w Chorzowie to nie tylko hołd dla przeszłości, ale i przypomnienie, że tradycyjne rzemiosło nadal może fascynować i inspirować – szczególnie wtedy, gdy pozwala poczuć zapach drewna, dźwięk kowalskiego młota czy rytm wiatraka w pełnym biegu" - podkreślili organizatorzy. (PAP)
jms/ miś/