
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu organizuje wystawę czasową zatytułowaną „ZBY/WAR mistrz Warpechowski”. Wernisaż wystawy odbędzie się w 6 czerwca 2025 r., o godz. 18.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu – poinformował Marcin Kapka rzecznik prasowy muzeum.
Zbigniew Warpechowski znany jest przede wszystkim jako performer, natomiast mniej jako teoretyk sztuki, poeta, malarz i rzeźbiarz. Tytuł wystawy nawiązuje do charakterystycznego podpisu artysty na jego dziełach - ZBY/WAR, natomiast wykorzystane w tytule słowo mistrz jest bezpośrednim odniesieniem do tego, że był pionierem sztuki performance w Polsce oraz jednym z pierwszych performerów na świecie. Zbigniew Warpechowski urodził się w 1938 r. w Płoskach na Wołyniu, od 1985 r. mieszka i tworzy w Sandomierzu.
Warpechowski jest autorem pionierskich w Polsce działań performatywnych do których doszedł około 1967 r., wychodząc od poezji i poezji ciała. W latach 1956-1962 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, a w latach 1964-1965 na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Swoją twórczość rozpoczął od malarstwa (1962), a następnie kontynuował ją poprzez poezję (1965), performance (1967), rozważania filozoficzne o sztuce (1973). Zrealizował kilkadziesiąt wystaw, ponad 320 performance’ów w 26 krajach, jest autorem sześciu książek i dwóch tomów poezji. Od 1985 r. należy do Grupy Krakowskiej, był również współzałożycielem słynnej grupy Black Market, zrzeszającej 8 performerów z całego świata.
Autorkami i kuratorkami wystawy są Kinga Kędziora - etnolog i antropolog kultury, a także Główny Inwentaryzator w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu oraz Anna Jeznach - historyk sztuki z Irish Museum of Modern Art w Dublinie.
Łącznie w trzech salach wystaw czasowych Muzeum Zamkowego w Sandomierzu zaprezentowano ponad 80 różnych dzieł artysty, w tym m.in. malarstwo, rysunek, rzeźba, instalacje (obiekty artystyczne m.in. „Talerzowanie"), a także notatki, dokumentacje jego performance’ów oraz fragmenty tekstów i poezji. Odbiorca będzie miał szansę „wejść” do świata artysty, gdzie każdy gest i obiekt stają się śladami jego intelektualnych i emocjonalnych poszukiwań. Wystawa stanowi analizę filozoficznej postawy Warpechowskiego, w której sztuka pełni rolę lustra dla rzeczywistości oraz nośnika wartości moralnych i egzystencjalnych, odzwierciedla znaczenie sztuki w życiu "konserwatysty awangardowego" - Zbigniewa Warpechowskiego.
Na wystawie zaprezentowane zostały obiekty pochodzące ze zbiorów Zbigniewa Warpechowskiego oraz obiekty i nagrania/materiały archiwalne wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii Monopol w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Współczesnego Wrocław, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu, Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Labirynt w Lublinie, Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Sandomierzu, Muzeum Diecezjalnego Dom Długosza w Sandomierzu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum w Koszalinie, Klasztoru Św. Jakuba oo. Dominikanów w Sandomierzu oraz z prywatnych kolekcji.
Wystawie towarzyszy okolicznościowy katalog, którego autorami są: Zbigniew Warpechowski, Anda Rottenberg, dr hab. Łukasz Ronduda, Anna Jeznach i Kinga Kędziora.
Wystawa „ZBY/WAR mistrz Warpechowski” została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Renaty Janik.
Patronat medialny nad wystawą sprawują Polska Agencja Prasowa, TVP Kultura, Magazyn Vogue Polska, Magazyn Szum, Kultura Wokół Nas, TVP3 Kielce, Polskie Radio Kielce, Radio Leliwa, Radio Rekord, Tygodnik Nadwiślański wraz z portalem tyna.info.pl, STV.Info, ITV Wisła.
Wystawa „ZBY/WAR mistrz Warpechowski” powstała dzięki dofinansowaniu
ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Województwa Świętokrzyskiego, a także wsparciu finansowym VAN RIJ GALLERY, AS Ćmielów oraz Zakładu Inżynierii Kolejowej Sp. z o.o. w Sandomierzu.
Wystawa zostanie udostępniona dla zwiedzających w okresie od 7 czerwca do 30 września 2025 r.