
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzje o wyjściu ze współprowadzenia Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Panteonu Górnośląskiego. Podjęło decyzję o przejęciu prowadzenia Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi - poinformowano w poniedziałek na stronie resortu kultury.
Jak zaznaczono, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi ewaluacje zasadności prowadzenia i współprowadzenia instytucji kultury. "Wprowadzane zmiany są wynikiem rozmów z instytucjami oraz podmiotami współprowadzącymi. Głównym celem zmian jest zwiększenie efektywności zarządzania środkami publicznymi oraz skoncentrowanie na rozwiązanych przynoszących realne zmiany w dostępności do kultury" - czytamy w komunikacie.
Podkreślono, że każda z podjętych decyzji poprzedzona została weryfikacją efektywności rozwoju instytucji i wpływu decyzji na ekosystem społeczności lokalnych.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzje o wyjściu ze współprowadzenia: Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie – instytucja współprowadzona z Województwem Lubelskim; Panteonu Górnośląskiego – instytucja współprowadzona z Województwem Śląskim, Miastem Katowice oraz Archidiecezją Katowicką.
Zdecydowano o przejęciu prowadzenia Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi – instytucja prowadzona z Fundacją Correspondance des Arts; oraz o poszerzeniu kompetencji Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej (instytucja państwowa).
"W wyniku braku konstruktywnego dialogu między Teatrem im. J. Osterwy i współprowadzącymi, Ministerstwo przekazało stronom umowy informację o braku kontynuowania dotychczasowej formuły. Lublin – jako Europejska Stolica Kultury 2029 – rozwinie potencjał instytucjonalny, a także wzmocni swoją pozycję realizując bogaty program kulturalny. Współprowadzenie przestanie obowiązywać z końcem 2025 r." - napisano na stronie resortu kultury. "Jednocześnie, widząc potrzebę wzmocnienia działalności i wsparcia środowisk tanecznych w mieście, Ministerstwo prowadzi rozmowy dotyczące m.in. uruchomienia instytucjonalnej formuły wsparcia tej grupy" - dodano.
W przypadku Panteonu Górnośląskiego w Katowicach zakończony został etap wsparcia inwestycyjnego oraz remontu budynku, będący podstawą dla współprowadzenia. "Współprowadzenie technicznie zakończy się z końcem 2025 r. Instytucja – z uwagi na charakter – zarządzana będzie lokalnie. Środki, które wspierały Panteon, zostaną przeznaczone na lokalną działalność Muzeum Śląskiego" - wyjaśniono w komunikacie.
"Od 1 stycznia 2026 r. Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi będzie instytucją kultury prowadzoną wyłącznie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki tej decyzji możliwe będzie przeprowadzenie kompleksowego remontu i modernizacji zabytkowej siedziby muzeum – willi Grohmana, co nie było możliwe w dotychczasowej formule organizacyjnej. Zmiana pozwoli także na pełniejsze wykorzystanie potencjału tej unikalnej placówki jako miejsca ochrony i rozwoju książki artystycznej w Polsce" - czytamy na stronie MKiDN.
Jak wyjaśniono, poszerzona zostanie działalność Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej o zagadnienia zawiązane z językiem polskim. "Jednostka zyska nowe zadania związane z badaniami i promocją języka polskiego, które były realizowane dotychczas przez Narodowe Centrum Kultury i Departament Szkół Artystycznych. Chcemy tym samym w pełni wykorzystać możliwości jednostki w zakresie pracy nad wzmacnianiem fundamentu naszej kulturowej tożsamości, jakim jest język" - wyjaśniono w informacji.(PAP)
gj/ aszw/