
W Muzeum Zamkowym w Sandomierzu od początku lipca na zwiedzających czeka ekspozycja, na której zaprezentowany został skarb archeologiczny odnaleziony w miejscowości Trhovište w południowo-wschodniej Słowacji.
Skarb ten jest wyjątkowym znaleziskiem z młodszej epoki brązu, przypadkowo odkrytym przez Ratislava Dugovsého w październiku 2017 r. w lesie w miejscowości Trhovište powiat Michalovce.
Składa się on z dwóch brązowych hełmów z dwiema parami napoliczników i dwoma spiralnymi naramiennikami. Zbiór przedmiotów datowany jest na epokę brązu (około 1200 p.n.e.). Należy podkreślić, że jest to niezwykle unikatowe odkrycie archeologiczne na terenie Środkowej Europy. Kluczowymi obiektami na tej wystawie są wyjątkowo rzadko spotykane hełmy, gdyż w całej Europie znanych jest zaledwie około 150 okazów różnych typów.
Autorem wystawy jest : PhDr. Dárius Gašaj, zaś autorami zdjęć: Alica Marková, oraz PhDr. Dárius Gašaj. Za obróbkę graficzną odpowiada: Júlia Komornická. Organizatorami wystawy są: Východoslovenské múzeum v Košiciach / Wschodniosłowackie Muzeum w Koszycach; Košický samosprávny kraj / Samorządowy Kraj Koszycki (województwo koszyckie); Pamiatkový úrad Slovenskej republiky / Urząd Ochrony Zabytków Republiki Słowackiej; Košice - Mesto kultúry (kamdomesta.sk) / Koszyce – Miasto Kultury (Portal „Kam do mesta”); Košice - Mesto (Miasto Koszyce).
Wystawę można oglądać w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu od 1 lipca do 17 września 2025 r.
Ekspozycja ta jest początkiem dłuższej współpracy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu ze Wschodniosłowackim Muzeum w Koszycach.