
Strefy nauki, eksperymentów, robotyki, warsztaty, pokazy, koncerty złożą się na program Świet(l)nego miasta Krosna, które w niedzielę odbędzie się na rynku w tym mieście. Wydarzenie cyklicznie upamiętnia zapalenie pierwszej lampy naftowej przez Ignacego Łukasiewicza. W tym roku to 172. rocznica.
Jak zauważyła Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza (RCKP) w Krośnie, organizatora wydarzenia, Świet(l)ne miasto Krosno z roku na rok przyciąga coraz więcej osób ceniących połączenie nauki i sztuki.
– W ostatnią niedzielę lipca rynek Krosna ponownie stanie się miejscem spotkania nauki, światła i muzyki. To także okazja, by poznać historię i zastanowić się nad przyszłością Krosna – miasta światła, przemysłu i nauki – zauważyła Kaszczyszyn.
Przypomniała, że wydarzenie, jakim jest Świet(l)ne miasto Krosno, powstało, aby upamiętnić zapalenie pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej, skonstruowanej przez Ignacego Łukasiewicza.
– Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, łączy w sobie elementy edukacyjne, artystyczne i rodzinne – zaznaczyła Kaszczyszyn.
W ramach wydarzenia na krośnieńskim rynku pojawią się strefy nauki, eksperymentów, robotyki, warsztaty artystyczne i gry planszowe, a także pokazy i koncerty. Na uczestników wydarzenia czekać będą mobilne laboratoria naukowe, warsztaty edukacyjne i zajęcia plastyczne.
Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zaprosi do mobilnego laboratorium „Nauka w drodze”, a Czary Mary Eksperymenty poprowadzą warsztaty chemiczne i fizyczne, zakończone pokazem na scenie.
W programie znalazły się również pokazy robotyki i warsztaty konstrukcyjne z RoboCamp Krosno – Mali Konstruktorzy, strefa kreatywnego majsterkowania i malowania wiertarką, prowadzona przez Fundację AS KIER oraz działania edukacyjne przygotowane przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie, m.in. warsztaty tworzenia świetlnych lampionów i projektów z wykorzystaniem technologii LED.
Owiedzający będą mogli poznać działalność firm związanych z przemysłem naftowym i gazowniczym – w specjalnej strefie edukacyjnej pojawią się m.in. Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie, Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, Instytut Nafty i Gazu.
Nie zabraknie także konkursów wiedzy o Łukasiewiczu, atrakcji dla najmłodszych oraz symbolicznego pasowania na górnika-naftowca.
Zainteresowani historią komunikacji będą mogli odwiedzić stoisko Krośnieńskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej, z prezentacją sprzętu, przesyłaniem obrazów i łącznością okolicznościową.
W ramach akcji „Magia Miasta” będzie można wykonać stylizowane zdjęcie z wykorzystaniem techniki fotodruku w formie pamiątkowej gazety.
W programie znalazła się też „Świet(l)na trasa”, czyli tematyczne spacery po mieście oraz opowieści o miejscach związanych z Ignacym Łukasiewiczem i historią przemysłu naftowego w regionie.
Imprezę zwieńczy przemarsz pod pomnik Ignacego Łukasiewicza i symboliczne zapalenie lampy naftowej w 172. rocznicę wydarzenia, które dało początek przemysłowi naftowemu. (PAP)
api/ dki/