Komiks poświęcony wydarzeniom radomskiego Czerwca’76 wydał Instytut Pamięci Narodowej. Robotniczy protest ukazany jest przez pryzmat historii zwykłej radomskiej rodziny zaangażowanej w antykomunistyczne wystąpienie robotników z Radomia.
Autorem komiksu jest radomianin Przemysław Ochnia. Według niego, stworzenie komiksu o wydarzeniach historycznych stanowi dla rysownika duże wyzwanie. „Trzeba bardzo uważać, by nie minąć się z prawdą, by w rysunkach wiernie otworzyć szczegóły historyczne” – mówił Ochnia podczas promocji komiksu w środę.
W dniu tym przypada 38. rocznica wydarzeń radomskiego Czerwca’76. Dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej, jeden ze współautorów scenariusza, podkreślił, że w komiksie nie pominięto żadnych istotnych wątków radomskiego protestu. „Każda z historii pokazanych na rysunkach wydarzyła się naprawdę, począwszy od samego protestu, późniejszych represji, tzw. ścieżek zdrowia i pomocy represjonowanym udzielanej przez KOR” – zaznaczył Sasanka. Dodał, że wiele radomskich rodzin może odleźć siebie w postaciach z komiksu.
Szef Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński powiedział PAP, że IPN coraz częściej sięga po nowe formy edukacji np. gry planszowe czy komiksy. „Chcemy opowiedzieć historię bardzo trudną i poważną w sposób bardziej przystępny dla przeciętnego odbiorcy. Szukamy nowych form dotarcia do młodego pokolenia” – wyjaśnił. Według Kamińskiego komiks o Czerwcu’76 spełnia swoją rolę edukacyjną – ma atrakcyjną formę, ale treść – dzięki opiece merytorycznej historyków z IPN – oddaje realia historyczne.
Forma komiksu podoba się uczestnikom wydarzeń czerwcowych. „Zależy nam, by docierać z informacjami zwłaszcza do młodych ludzi, by pamięć o tych wydarzeniach przetrwała” – powiedział wiceprezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76 Krzysztof Gniadek. Komiks posiada wkładkę historyczną autorstwa pracowników IPN: Pawła Sasanki i Arkadiusza Kutkowskiego. Został wydany w wersji papierowej i elektronicznej.
Aplikacja umożliwiająca dostęp do komiksu będzie do pobrania na stronie internetowej IPN. Wersja elektroniczna została wzbogacona o warstwę dźwiękową. Głosu postaciom, m.in. Edwardowi Gierkowi, użycza parodysta Waldemar Ochnia – prywatnie ojciec autora komiksu.
W czerwcu 1976 roku robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją. 25 czerwca w Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami.
Po wydarzeniach Czerwca '76 zaczęły się tworzyć ugrupowania opozycyjne. Powstał KOR - Komitet Obrony Robotników, a później Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Prowadziły one m.in. akcje pomocy socjalnej i prawnej dla represjonowanych.(PAP)
ilp/ ls/