25-lecie odzyskania wolności w Polsce i innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej świętowano w sobotę w największym parku sofijskim Borisowa gradina.
Ambasady Polski, Czech, Węgier, Niemiec, Słowacji i Rumunii oraz instytuty kultury tych państw zorganizowały festyn poświęcony powrotowi demokracji. Pod patronatem prezydenta Bułgarii Rosena Plewnelijewa i we współpracy z władzami Sofii na letniej scenie pod otwartym niebem w parku wystąpiły zespoły muzyczne z Polski, Czech, Serbii, Francji. Wiersze czytali goście z Bułgarii, Grecji, Macedonii, Stanów Zjednoczonych.
Koncerty odbyły się też w pobliskich alejach parku. Dla dzieci zorganizowano święto latawców.
Na stoiskach obok sceny przedstawiono materiały, plakaty, książki o zmianach demokratycznych w sześciu państwach. Szczególne zainteresowanie wzbudził niezbyt znany w Bułgarii plakat wyborczy Solidarności z 1989 roku z postacią Gary'ego Coopera.
Gościem festynu był pierwszy prezydent demokratycznej Bułgarii Żeliu Żelew.
Festyn był jednym z elementów znacznie szerszych obchodów 25-lecia wolności. Zorganizowano pokazy filmów, m.in. „Człowieka z nadziei” Andrzeja Wajdy. W Uniwersytecie Sofijskim odbyła się dyskusja o początkach procesów demokratycznych z udziałem Janusza Onyszkiewisza, Iona Caramitru oraz prof. Michaiła Nedełczewa, aktywnych uczestników wydarzeń sprzed 25 lat.
W niedzielę bułgarskim czytelnikom zostanie przedstawiona antologia 25 poetów polskich, którzy zadebiutowali po 1989 r. Redaktorem zbioru zatytułowanego „Miłość nie jest słowem”, który ukazał się nakładem wydawnictwa „Żanet 45”, jest znana tłumaczka literatury polskiej Wera Dejanowa.
Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)
man/ mc/