08.10.2009 Warszawa (PAP) - Polski Komitet Olimpijski obchodzi 90. rocznicę istnienia. W piątek w Krakowie, gdzie powstał w miejscowym Hotelu Francuskim 12 października 1919 roku, odbędzie się pierwsza część obchodów, natomiast w poniedziałek w Centrum Olimpijskim w Warszawie druga - uroczysta gala.
08.10.2009 Warszawa (PAP) - Polski Komitet Olimpijski obchodzi 90. rocznicę istnienia. W piątek w Krakowie, gdzie powstał w miejscowym Hotelu Francuskim 12 października 1919 roku, odbędzie się pierwsza część obchodów, natomiast w poniedziałek w Centrum Olimpijskim w Warszawie druga - uroczysta gala.
Celem powołania Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich było wysłanie reprezentacji kraju na igrzyska olimpijskie w Antwerpii w 1920 roku. Do 1924 roku nazwa nowo powstałej instytucji brzmiała Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich. Na jej czele stanął książę Stefan Lubomirski, a patronatem objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.
Wybuch wojny polsko-bolszewickiej przerwał przygotowania do inauguracyjnego startu biało-czerwonych w Antwerpii. Polacy zadebiutowali cztery lata później w Paryżu. Do stolicy Francji pojechało 66 zawodników i zawodniczek. Start przyniósł dwa medale. Wicemistrzami olimpijskimi zostali w kolarskim wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk, natomiast brązowy krążek w jeździeckim konkursie skoków przez przeszkody wywalczył na Pikadorze porucznik Adam Królikiewicz. Obowiązującą do dziś nazwę komitet przybrał w 1925 roku.
Cztery lata później w Amsterdamie cała Polska cieszyła się z pierwszego złotego medalu olimpijskiego zdobytego w rzucie dyskiem przez Halinę Konopacką. Pierwszym polskim mistrzem olimpijskim wśród mężczyzn został w 1932 roku w Los Angeles triumfator biegu na 10 000 metrów Janusz Kusociński.
W II Wojnie Światowej, w kampanii wrześniowej i na innych polach bitew, w obozach koncentracyjnych i na zesłaniach życie straciło wielu olimpijczyków. W pierwszych igrzyskach po działaniach wojennych jedyny medal w Londynie, brązowy, zdobył dla Polski bokser Aleksy Antkiewicz.
W startach w letnich igrzyskach w latach 1924-2008 polscy sportowy zdobyli 261 medali, 62 złote, 80 srebrnych 119 brązowych, natomiast w zimowych osiem - jeden złoty, trzy srebrne i cztery brązowe. Powiększenia dorobku uniemożliwiła decyzja o bojkocie igrzysk w Los Angeles w 1984 roku. Z ostatnich igrzysk w Pekinie 2008 Polacy przywieźli dziesięć medali - trzy złote, sześć srebrnych i jeden brązowy medal.
Najwięcej medali - siedem - zdobyła Irena Szewińska (trzy złote oraz po dwa srebrne i dwa brązowe). Cztery razy na najwyższym stopniu podium stanął w chodzie Robert Korzeniowski. Jedenastu uczestników igrzysk zdobyło po dwa złote medale.
Polaków nie zabrakło także wśród zdobywców medali w olimpijskich konkursach sztuki. Zdobyli osiem medali - trzy złote, dwa srebrne i trzy brązowe. Dwukrotnym medalistą, złotym i srebrnym, był rzeźbiarz Józef Klukowski.
We władzach MKOl zasiadali Stefan Lubomirski, Kazimierz Lubomirski, Ignacy Matuszewski, Stanisław Rouppert, Jerzy Loth, Włodzimierz Reczek i od 1998 roku siedmiokrotna medalistka olimpijska w lekkoatletyce Irena Szewińska.
Po działaniach wojennych, w 1946 roku, funkcję prezesa PKOl powierzono Alfredowi Lothowi, który kierował przygotowaniami i wysłaniem reprezentacji Polski na pierwsze powojenne igrzyska w Londynie w 1948 roku. Sternikiem polskiego ruchu olimpijskiego jest od 2005 roku Piotr Nurowski.
Warszawa dwukrotnie gościła sesje MKOl w 1937 oraz w 1969 roku, a także prezydentów - Henri de Baillet-Latoura, Avery Brundage'a, Michaela Killanina, Juana Antonio Samarancha i urzędującego obecnie przewodniczącego Jacquesa Rogge, który podczas wizyty w 2004 roku otrzymał godność doktora honoris causa stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego.
PKOl aktywnie działa w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Warszawa gościła w 2000 uczestników Zgromadzenia Generalnego EOC. Od 2005 roku w komitecie wykonawczym stowarzyszenia zasiada Piotr Nurowski. Wcześniej długoletnim szefem komisji kultury MKOl był Włodzimierz Reczek, natomiast prezes PKOl Marian Renke piastował przez wiele lat funkcję sekretarza generalnego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (ACNO), a Janusz Piewcewicz dyrektora.
Najważniejszymi celami stojącymi przed PKOl są krzewienie idei olimpijskiej, wysyłanie reprezentacji na igrzyska, gromadzenie środków na nagrody za zdobycie medali olimpijskich, organizacja konkursów, a wśród nich wspólnie z Klubem Dziennikarzy Sportowych "Złotego Pióra" oraz organizacja Polonijnych Igrzysk Sportowych. Pierwsze odbyły się w 1934 roku i zostały wznowione 40 lat później. (PAP)
jej/ krys/