28 delegacji państwowych potwierdziło dotychczas udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się w 27 stycznia. Głównymi bohaterami będzie ok. 300 ocalałych z Auschwitz – podało we wtorek Muzeum Auschwitz.
Wiadomo już, że na uroczystości przyjedzie ośmiu prezydentów, w tym Austrii Heinz Fischer, Chorwacji Ivo Josipović, Francji Francois Hollande, Niemiec Joachim Gauck i Polski Bronisław Komorowski. Będą koronowane głowy z Belgii – król Filip I z królową Matyldą, a także Holandii – król Willem–Alexander z królową Maximą. Ze strony Watykanu będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Rosja zdecydowała, że w uroczystościach reprezentował ją będzie ambasador w Polsce Siergiej Andriejew.
Obecni będą też wysocy przedstawiciele organizacji międzynarodowych.
Jak poinformował rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel dotychczas nie napłynęło potwierdzenie udziału delegacji ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.
„Siedemdziesiąta rocznica nie będzie taka sama, jak poprzednie okrągłe rocznice. Musimy to jasno powiedzieć: to ostatnia okrągła rocznica, którą będziemy obchodzić w obecności jeszcze licznej grupy Ocalałych. To ich głos stał się najpełniejszym ostrzeżeniem przed naszą ludzką zdolnością do skrajnego poniżenia, pogardy i ludobójstwa” — powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński.
Bartyzel dodał, że według szacunków w uroczystościach weźmie udział około 300 byłych więźniów. Wśród nich ponad stu przyjedzie dzięki wsparciu Światowego Kongresu Żydów. Podobnej wielkości będą grupy byłych więźniów z Polski, a także świadkowie Auschwitz, którzy przyjadą razem z państwowymi delegacjami.
Główna część obchodów odbędzie przed Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.
Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W ostatnich latach corocznie odwiedza je prawie 1,5 miliona osób z całego świata. Tereny byłego obozu w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. (PAP)
szf/ pz/