Uporządkowanie zbiorów i przygotowanie scenariusza wystawy głównej oraz nowe wydawnictwa m.in. monografia Pałacu Kultury to tylko niektóre z planów Muzeum Warszawy na ten rok.
"Rok 2015 będzie przełomowy dla Muzeum Warszawy - otrzymane finansowanie pozwoli nie tylko rozpocząć modernizację 11 kamienic siedziby głównej przy Rynku Starego Miasta, ale również sfinalizować prace nad ostatecznym kształtem nowej wystawy głównej" - powiedział PAP wicedyrektor Muzeum Warszawy dr Jarosław Trybuś.
Po rozstrzygnięciu w styczniu konkursu na projektantów wystawy głównej zostanie opracowana ostateczna koncepcja kuratorska. "Zdecydowaliśmy się włączyć do naszego zespołu projektantów, by mogli współdecydować o niektórych elementach merytorycznych takich jak wybór spośród obiektów podobnej rangi, co przy mnogości eksponatów jest jak najbardziej możliwe i pożyteczne" - zaznaczył wicedyrektor, dodając, że wystawa ma zostać zrealizowana do 2017 r.
Przypomniał, że prace związane z opracowaniem koncepcji wystawy głównej trwają już od prawie dwóch lat, co wynika przede wszystkim z ogromu zbiorów placówki liczących ok. 300 tys. różnego rodzaju muzealiów.
"Od 2013 roku trwa skontrum zbiorów, czyli muzealna inwentaryzacja. Każdy przedmiot jest brany do ręki, sprawdza się zgodność jego stanu z opisem na karcie inwentarzowej, sprawdza się stan konserwatorski, wprowadza ewentualne korekty. Przy takiej liczbie muzealiów jest to proces długotrwały. Porządkujemy zbiory i przyglądamy się im pod kątem przyszłej wystawy, ale również zastanawiamy, jak zbiór pozostający pod naszą opieką powinien być w przyszłości kształtowany. W połowie przyszłego roku będziemy gotowi do sformułowania polityki gromadzenia zbiorów. To bardzo ważne dla przyszłości Muzeum" - wyjaśnił dr Trybuś.
"Rok 2015 będzie przełomowy dla Muzeum Warszawy - otrzymane finansowanie pozwoli nie tylko rozpocząć modernizację 11 kamienic siedziby głównej przy Rynku Starego Miasta, ale również sfinalizować prace nad ostatecznym kształtem nowej wystawy głównej" - powiedział PAP wicedyrektor Muzeum Warszawy dr Jarosław Trybuś.
To zbiory są najważniejsze co skłania do decyzji, by planowana ekspozycja skupiała się na prezentacji oryginalnych przedmiotów jako "pamiątek przeszłości". "Takie podejście wynika wprost z ustawy o muzeach, która mówi, że ich celem jest gromadzenie, opracowywanie i prezentowanie zbiorów. Wsłuchujemy się też w głosy tych, którzy są rozczarowani muzeami pełnymi multimediów wśród których gubią się muzealia. Chcemy w naszym muzeum zapewnić możliwość kontaktu z oryginalnymi przedmiotami, które łączą teraźniejszość ze światem przeszłości. Nasze zasoby są bogate i różnorodne. Grupujemy je obecnie tak, by mogły być jak najbardziej interesujące dla publiczności. Zgodnie z tym podziałem przygotowywane będą do ekspozycji na wystawie głównej" - relacjonował wicedyrektor.
Podczas prac związanych z rewitalizacją siedziby Muzeum Warszawy pracownicy odkryli skrzynię, w której było kilkadziesiąt rysunków głównie Stanisława Żaryna. Był on odpowiedzialny za odbudowę staromiejskich kamienic, w których obecnie znajduje się główna siedziba Muzeum. "To rysunki wykonawcze zarówno do rozwiązań przestrzennych, jak i detalu np. krat, klamek, okuć drzwi. To fantastyczne świadectwo pewnego okresu dziejów zarówno tej części miasta, jak i naszego muzeum. Bardzo się z tego odkrycia cieszymy, rysunki zostaną opracowane i wprowadzone do inwentarza" - podkreślił dr Trybuś.
Trwają również prace związane z udostępnieniem dla zwiedzających pełnej ekspozycji oddziału Muzeum Warszawy - Muzeum Warszawskiej Pragi. Jej koncepcja została wybrana w konkursie w 2013 r. Obecnie projekt jest już gotowy do realizacji, a placówka czeka na wynik przetargu, który wyłoni wykonawcę. "Wierzę, że w połowie 2015 r. będziemy mogli otworzyć muzeum z pełną ekspozycją, przybliżającą historię i kulturę warszawskiej Pragi" - powiedział dr Trybuś.
W nadchodzącym roku Muzeum Warszawy planuje wzmożoną działalność wydawniczą. Zapowiada kontynuację cyklu "Plany Warszawy", w ramach którego wydawane są reprodukcje oryginalnych planów miasta z pełnym opracowaniem. W mijającym roku zaprezentowano plan z 1768 r., w przyszłym ukaże się tom z planem z roku 1939.
"Planujemy też wydanie biografii znanej fotografki Zofii Chomętowskiej, której zbiory znajdują się posiadaniu naszym i Fundacji Archeologia Fotografii. Chcemy je połączyć publikując biografię złożoną ze zbioru fotografii, którymi opisywała swoje życie. Była w tym bardzo nowoczesna, a z racji zamożności mogła sobie pozwolić na używanie aparatu tak jak dziś używamy aparatów w komórkach, czyli z dużą nonszalancją. Pstrykała mnóstwo zdjęć, które obrazują jej życie i życie zmieniającego się wokół niej świata" - opowiadał wicedyrektor.
Kolejnym dużym projektem będzie monografia Pałacu Kultury oparta na pracy doktorskiej dr Michała Murawskiego, którą obronił na Uniwersytecie Cambridge. "To spojrzenie z zewnątrz zbudowane tak, by czytelnik nie znający kontekstu lokalnego mógł zrozumieć fenomen Pałacu. Jest zbiorem biorącym na warsztat wiele aspektów funkcjonowania najwyższego budynku Warszawy uzupełnionym szerokim doborem materiału ikonograficznego. Monografia jest teraz tłumaczona. Wydana zostanie w połowie 2015 roku" - dodał dr Trybuś. (PAP)
akn/ pz/