Tablicę upamiętniającą Paula Dahlke, założyciela pierwszego domu buddyjskiego w Europie, odsłonięto w niedzielę w Ostródzie. Według organizatorów uroczystości ten niemiecki lekarz i pisarz był dotychczas bardziej znany za granicą niż w swoim rodzinnym mieście.
Uroczystości zorganizowano w 150. rocznicę urodzin fundatora klasztornego kompleksu "Das Buddhistische Haus", który do dzisiaj pozostaje jednym z głównych europejskich ośrodków buddyzmu.
"Zależy nam na przybliżeniu ostródzianom tej niezwykłej postaci i wybitnego obywatela naszego miasta, znanego bardziej w Europie niż u nas" - powiedział PAP Artur Munje z Urzędu Miasta w Ostródzie.
Ufundowana przez władze miejskie tablica - z napisami po polsku i niemiecku - przypomina, gdzie urodził się i kim był Dahlke. Odsłonięto ją w ostródzkim zamku, ale na wiosnę ma zostać przeniesiona do parku przy ul. Czarnieckiego. Ma być to jedno z miejsc, po których oprowadzani są w Ostródzie turyści z Niemiec.
Paul Dahlke może być dobrym przykładem, że Warmia i Mazury były w przeszłości regionem współistnienia i przenikania się różnych kultur, religii i narodowości - uważa przewodnik turystyczny i badacz lokalnej historii Piotr Lisowski. "Obecni mieszkańcy coraz częściej zaczynają czuć się spadkobiercami historii tych ziem" - ocenił.
"W pobliżu tego parku, przy dawnej ulicy Bergstrasse stał nieistniejący obecnie dom, w którym 25 stycznia 1865 r. przyszedł na świat Paul Dahlke. Był pierwszym z pięciorga dzieci pruskiego urzędnika. Kiedy ojciec awansował, wyjechali do Osnabrueck, a potem do Frankfurtu" - wyjaśnił przewodnik turystyczny i badacz lokalnej historii Piotr Lisowski.
Jego zdaniem, Dahlke może być dobrym przykładem, że Warmia i Mazury były w przeszłości regionem współistnienia i przenikania się różnych kultur, religii i narodowości. "Obecni mieszkańcy coraz częściej zaczynają czuć się spadkobiercami historii tych ziem" - ocenił.
Paul Dahlke (1865-1928) ukończył studia lekarskie w Berlinie, w czasie których pod wpływem dzieł Artura Schopenhauera zainteresował się medycyną i filozofią buddyjską. Praktykował i propagował leczenie homeopatyczne. Od 1898 r. wielokrotnie podróżował po Azji, gdzie zaczął studiować buddyzm. Po powrocie do Niemiec założył ośrodek buddyjski na wyspie Sylt, który w latach 1919-1924 r. przeniósł do Berlina.
Ufundowany przez niego berliński "Das Buddhistische Haus" jest uważany za najstarszą świątynię buddyjską w Europie. Kompleks z pomieszczeniami mieszkalnymi, pustelnią, biblioteką i klasztorem do dzisiaj jest użytkowany przez syngaleskich mnichów. W latach 50. ub. wieku odkupiło go Lankijskie Towarzystwo Misyjne. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków, obecnie jest zarządzany przez German Dharmaduta Society.
Dahlke był również pisarzem i wydawcą. Publikował tłumaczenia buddyjskich dzieł z języka palijskiego i własne interpretacje tej filozofii. Wydawał czasopisma propagujące buddyzm i medycynę homeopatyczną.(PAP)
mbo/ gma/