15.10.2009 Wrocław (PAP) - Trzy wystawy prezentujące Litwę we współczesnej i historycznej perspektywie oraz sesja naukowa - to elementy obchodów 1000-lecia Litwy, które odbywają się w czwartek we Wrocławiu.
Na wystawie pt. "Niewidziana Litwa" zaprezentowano 47 wielkoformatowych fotografii lotniczych przedstawiających krajobraz Litwy. Autorem zdjęć jest litewski podróżnik Marius Jovaisa, który w 2007 r. wykonał ponad 50 lotów, w efekcie których powstało niemal 20 tys. fotografii. Można na nich zobaczyć m.in. zakola Niemna, zabytkowe dzielnice Wilna, Kowna i Kłajpedy oraz wioski na Żmudzi.
"Zrozumiałem, że krajobraz Litwy robi równie duże wrażenie co krajobrazy najbardziej znanych, odwiedzanych krajów świata" - tłumaczył fotograf. Ekspozycję, która będzie otwarta do końca października, można oglądać w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we wrocławskim Starym Ratuszu.
W ramach wrocławskich obchodów 1000-lecia Litwy w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr.) otwarto również wystawę pt. "Zapomniane Wielkie Księstwo Litewskie". Ekspozycja przedstawia genezę oraz historię Wielkiego Księstwa Litewskiego (WKL) na podstawie analizy różnych dokumentów oraz pieczęci historycznych.
Organizatorzy wystawy podkreślają, że jest to "ciekawa oraz nowatorska analiza dziejów WKL, przygotowana przez dobrze znanego w Polsce litewskiego historyka, profesora Alfredasa Bumblauskasa, we współpracy z pracownikami Wydziału Historii Uniwersytetu Wileńskiego".
Od czwartku można także obejrzeć wystawę pt. "Wojna po wojnie: Antysowiecki opór zbrojny na Litwie w latach 1944-1953". Zwiedzający mogą zapoznać się ze zdjęciami i dokumentami z okresu 1944-1953, które ukazują życie walczących o wolność oraz członków ruchu oporu i ich rodzin na zesłaniu.
Niemal wszystkie prezentowane na wystawie zdjęcia i dokumenty pochodzą z archiwum Muzeum przy Centrum Badania Eksterminacji i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy w Wilnie. Eksponowane są również dokumenty pochodzące z prywatnych zbiorów oraz z innych litewskich archiwów. Wszystkie eksponaty są opatrzone dokładnym opisem w języku polskim.
Zdjęcia i dokumenty zostały wystawione w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Obie wystawy będą czynne do końca listopada.
Obchodom towarzyszyć będzie również sesja naukowa, która rozpocznie się po południu w Katedrze Antropologi UWr. Będzie można wysłuchać m.in. prelekcji prof. Eugenijusa Jovaisa, który opowie o historii Litwy w przestrzeni cyfrowej oraz wykładu dra Romualda Naruneca pt. "Miłosz i Litwa. Powrót stęsknionego podróżnego do ojczyzny".
Organizatorem wrocławskich obchody 1000-lecia są: Uniwersytet Wrocławski, Studium Języka i Kultury Litewskiej (UWr.), Ambasada Republiki Litewskiej oraz Wileński Uniwersytet Pedagogiczny. (PAP)
pdo/ abe/ gma/