Konsorcjum firm WXCA Sp. z o.o. (lider), Ralf Appelbaum Associates, INC. Zweigniederlassung Berlin i Platige Image S.A. zwyciężyło w konkursie na opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - poinformowało PAP Muzeum.
Na konkurs wpłynęło sześć prac, nad którymi obradowało we wtorek i środę gremium sędziowskie. Jak poinformowali w czwartek przedstawiciele Muzeum Józefa Piłsudskiego, wyłoniono zdobywców pierwszej nagrody, dwóch równorzędnych trzecich nagród i jednego wyróżnienia pieniężnego. Druga nagroda nie została przyznana ponieważ - w ocenie sądu konkursowego - dwie kolejne pod względem punktacji prace "odbiegały sposobem i jakością prezentacji od projektu, któremu przyznano pierwszą nagrodę".
W konkursie zwyciężyło konsorcjum firm WXCA Sp. z o.o. (lider), Ralf Appelbaum Associates, INC. Zweigniederlassung Berlin i Platige Image S.A. Zdaniem sędziów projekt ten "najlepiej spełnia większość wymogów stawianych wystawie stałej". Należą do nich: przekaz treściowy poddawany interpretacji historycznej i emocjonalnej oraz przyjazna forma przestrzenna ekspozycji pozwalająca na budowę opracowanych narracji poszczególnych fragmentów.
Do zalet pracy zaliczono także podkreślenie znaczenia oryginalnych eksponatów muzealnych w kontekście innych metod prezentacji, m.in. multimedialnych i rekonstrukcyjnych. Oceniono również, że projekt proponuje najlepsze rozwiązania sprzyjające edukacji i aktywności zwiedzających.
Dwie równorzędne trzecie nagrody zdobyły firmy Deco-Bau Sp. z o.o. oraz Nizio Design International Mirosław Nizio. Wyróżnienie otrzymało konsorcjum firm Pracownia Konserwacji Zabytków "Arkona" Sp. z o.o. (lider) i Biuro Projektów PKZ Arkona Sp. z o.o.
W skład sądu konkursowego weszli: prof. Dorota Folga Januszewska (przewodnicząca) oraz sędziowie Janusz Byszewski, Sławomir Idziak, Krzysztof Jaraczewski, Radosław Kacprzak, Ewa Klekot, Piotr Majewski, Grzegorz Nowik, Allan Starski, Wojciech Tomczyk, Marcelo Andino Velez i Jakub Woynarowski.
Prezentacja prac konkursowych ma mieć miejsce podczas planowanej wystawy pokonkursowej, po uprawomocnieniu się decyzji sądu konkursowego. Muzeum zaprosi też autorów co najmniej dwóch najlepszych prac do negocjacji z wolnej ręki, które wyłonią zespół projektujący wystawę stałą placówki.
Muzeum Józefa Piłsudskiego mieści się w willi Milusin w Sulejówku, będącej darem od podkomendnych dla marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną w 1923 r. Akt powołania Muzeum Józefa Piłsudskiego został podpisany w listopadzie 2008 r. przez ministra kultury. Umowa przewiduje m.in., że całość inwestycji zostanie zrealizowana w ramach wieloletniego programu rządowego.
W ramach budowy muzeum planowane jest odtworzenie wnętrz willi Milusin i remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, Willi Otrando - tzw. Drewniaka, a także Willi Bzów. Integralną częścią muzeum ma być także oryginalny ogród marszałka. W planach jest też budowa nowego obiektu o powierzchni 5 tys. m kw., z przeznaczeniem na centrum edukacyjne, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka. Twórcy muzeum przedstawią postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym; chcą też przekazać i upowszechnić reprezentowane przez niego wartości i tradycje idei niepodległościowych, idei Rzeczypospolitej i budowy państwa.
Muzeum Józefa Piłsudskiego ma być wspólnie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, dotychczasowego gospodarza Milusina. Przed podpisaniem aktu powołania muzeum willa była udostępniona zwiedzającym jako Dom Pamięci Józefa Piłsudskiego. Fundacja odzyskała dworek od państwa w 2000 r. (PAP)
akn/ gma/