W poznańskim Forcie VII - pierwszym obozie koncentracyjnym na ziemiach polskich - ponad 150 osób uczciło w środę pamięć ofiar okupacji niemieckiej z czasów II wojny światowej. W uroczystości wzięły udział m.in. delegacje uczniów z ponad 30 szkół.
Upamiętnienie odbyło się w ramach Miesiąca Pamięci Narodowej. Tegoroczne obchody zostały w szczególny sposób poświęcone 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy marszałku woj. wielkopolskiego Zenon Wechmann podkreślił, że oddanie hołdu ofiarom wojny w Forcie VII to uczczenie ich pamięci w miejscu szczególnym. „W pierwszej kolejności do obozu koncentracyjnego w Forcie VII trafiała poznańska elita i powstańcy wielkopolscy. Przywozili tu także młodzież, instruktorów harcerskich, nauczycieli i duchownych. Warunki w obozie były makabryczne: wspólna cela, bez mycia, wody, szybko rozprzestrzeniały się insekty. Więźniów brano na przesłuchania do siedziby Gestapo. Tam było mordowanie, bicie, katowanie” – mówił Wechmann.
Dodał również, że obecność młodzieży na takich uroczystościach daje jej możliwość poznania historii narodu polskiego oraz uczy miłości do ojczyzny.
„Okupacja niemiecka była bardzo trudnym czasem, ale należy o tych wydarzeniach pamiętać. Takiej historii nie ma w szkołach, a młodzież obecna tutaj bierze historię z życia, bo ona daje i uczy najwięcej. Ekspozycja w muzeum w Forcie oddaje klimat tamtego czasu i obrazuje młodzieży, jak ciężko było tu przeżyć” – powiedział Wechmann.
Nauczycielka z poznańskiej podstawówki Aldona Kołodziejczak podkreśliła, że dzieci chętniej uczą się historii biorąc udział w takich spotkaniach niż w szkolnych ławkach. Wiktor - uczeń podstawówki - powiedział PAP, że w Forcie VII więziony był jego dziadek, który jest dla chłopca bohaterem.
„Dziadek opowiadał, że tutaj właśnie zginęli jego rodzice. On sam musiał się ukrywać (...), żeby nie być zauważonym i żeby przeżyć. To nie jest łatwa pamięć dla dziadka i niezbyt często do tego wraca, ale jestem z niego bardzo dumny” – powiedział Wiktor.
Po uroczystości pod Ścianą Śmierci złożono kwiaty w imieniu obecnych w Forcie VII kombatantów, przedstawicieli władz miasta, parlamentarzystów, duchownych, służb mundurowych i delegacji ponad 30 szkół.
Pierwszy w Polsce niemiecki obóz koncentracyjny powstał 10 października 1939 r. właśnie w Forcie VII. W tym miejscu po raz pierwszy w historii użyto gazu do eksterminacji ludności cywilnej. Muzeum Martyrologii Wielkopolan, które mieści się w Forcie VII podaje, że więźniami obozu było łącznie prawie 20 tys. osób. Obóz istniał w tym miejscu do kwietnia 1944 r. (PAP)
ajw/ pil/ gma/