W poniedziałek w wieku 83 lat zmarł prof. Marian Eckert – współtwórca zielonogórskiego środowiska naukowego, b. rektor Wyższej Szkoły Inżynierskiej i wojewoda zielonogórski - poinformowała rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko.
Był współtwórcą lubuskiego środowiska naukowego, rektorem Wyższej Szkoły Inżynierskiej, wojewodą zielonogórskim, podróżnikiem i sportowcem. Przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Zielonej Góry.
Marian Eckert należał do najważniejszych postaci życia naukowego i politycznego w regionie. Jako badacz historii XX wieku należy do grupy największych autorytetów w Polsce, którego podręczniki studiowane były przez wiele pokoleń studentów - przekazała Sapeńko.
Marian Eckert urodził się 11 marca 1932 roku w Bydgoszczy. Krótko przed wojną jego rodzina przeniosła się do Poznania, a po jej wybuchu została przesiedlona do Generalnej Guberni. W tym czasie Marian Eckert stracił ojca.
Marian Eckert należał do najważniejszych postaci życia naukowego i politycznego w regionie. Jako badacz historii XX wieku należy do grupy największych autorytetów w Polsce, którego podręczniki studiowane były przez wiele pokoleń studentów - wskazała rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko.
Większość okupacji wraz z matką spędził w Krakowie. Po zakończeniu wojny rodzina wróciła do Wielkopolski, osiedlając się w Gostyniu, gdzie Eckert ukończył gimnazjum i zdał maturę.
W 1950 roku Marian Eckert rozpoczął studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1953 roku został posądzony o „krytyczny stosunek do rzeczywistości i ZSRR” i skreślony z listy słuchaczy studiów drugiego stopnia.
Został wówczas skierowany do pracy do Rzepina, w którym spędził 16 lat. Był tam nauczycielem w szkole podstawowej i liceum ogólnokształcącym; uczył historii, propedeutyki filozofii, logiki, języka francuskiego i wychowania fizycznego.
Był też instruktorem harcerskim, prowadził klub sportowy, orkiestrę i teatr szkolny. Pracował w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Kadr Oświatowych, a następnie w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Zielonej Górze.
Po wydarzeniach października 1956 roku, mógł ponownie podjąć studia i w trybie eksternistycznym uzyskał stopień magistra na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. W 1965 roku na tej samej uczelni uzyskał stopień doktora.
Dwa lata później Eckert podjął pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Zielonej Górze. W kadencji 1987-1990 był jej rektorem. Współpracował także z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w tym mieście.
Po utworzeniu z połączenia tych uczelni w 2001 roku Uniwersytetu Zielonogórskiego pracował na jego Wydziale Humanistycznym, w Instytucie Historii.
Prof. Eckert był autorem koncepcji humanizacji studiów technicznych, wychowania przez kulturę oraz partnerskiego udziału młodzieży w życiu uczelni. Walczył o miejsce filozofii, socjologii, psychologii i historii gospodarczej na studiach inżynierskich.
W latach 1993-1997 Marian Eckert był wojewodą zielonogórskim, a w latach 1998-2006 radnym sejmiku lubuskiego. Był współzałożycielem Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Wspierania Gospodarki.
Dorobek naukowy prof. Eckerta obejmuje ponad 200 pozycji w tym 15 książek m.in. o historii gospodarczej i historii politycznej Polski i stosunków polsko-niemieckich na pograniczu.
W 1983 roku ukazała się jego "Historia polityczna Polski Odrodzonej", która do 1990 roku ukazała się w pięciu wydaniach osiągając nakład 500 tys. egzemplarzy.
W 2002 roku prof. Eckert przeszedł na emeryturę, nie przerywając jednak pracy w Instytucie Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego - wykłady i seminaria prowadził do 2008 roku. Pasją jego życia były podróże. Najpierw po Europie, do Francji, a potem po Afryce Zachodniej i Równikowej, Karaibach, Syberii i Ameryce Północnej. (PAP)
mmd/ par/