Biegi uliczne, organizowane w kilku miastach Polski, będą formą obchodów 90-lecia istnienia Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, znanej jako dęblińska „Szkoła Orląt”. Pierwszy bieg - w czwartek w Dęblinie.
Biegi pod wspólną nazwą "Sztafeta Lotniczych Pokoleń" odbywać się będą w miastach związanych z historią szkoły i polskich tradycji lotniczych - Dęblinie, Grudziądzu, Toruniu, Warszawie, Warce i znów w Dęblinie - od 9 do 14 kwietnia.
„Biegi będą miały charakter symboliczny, bez elementów typowej sportowej rywalizacji. Wezmą w nich udział podchorążowie, zawodowi żołnierze piloci, ale także mieszkańcy miast, sympatycy lotnictwa i naszej szkoły” – poinformował rzecznik prasowy WSOSP ppłk Jarosław Wojtyś.
Trasy biegów w poszczególnych miastach zostały zaplanowane tak, aby przypominać o polskich tradycjach lotniczych i bohaterach. Uczestnicy biegów złożą kwiaty m.in. pod pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt" w Dęblinie, pod pomnikiem „Dla upamiętnienia czynów bohaterskich Lotników" w Grudziądzu, pod pomnikiem „1. pułku lotnictwa myśliwskiego Warszawa" w Warce. Złożą też kwiaty na grobach dawnych rektorów i komendantów szkoły m.in. na cmentarzach w Toruniu i Warszawie.
"Sztafeta Lotniczych Pokoleń" to jedna z form obchodów 90-lecia szkoły. W ciągu roku, do listopada, odbywać się będą różnorakie imprezy związane z rocznicą m.in. sympozja naukowe, pokazy lotnicze, mistrzostwa w lataniu radiowo-nawigacyjnym, spływ kajakowy, konkursy, wystawy, warsztaty lotnicze dla młodzieży. „Szkoła Orląt” utworzona została w listopadzie 1925 r. w Grudziądzu, jako Oficerska Szkoła Lotnictwa. Miała kształcić, na dwuletnim kursie, pilotów i obserwatorów i przygotować oficerów kadry lotniczej.
Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie jest uczelnią wojskową – publiczną uczelnią zawodową.
"Sztafeta Lotniczych Pokoleń" to jedna z form obchodów 90-lecia szkoły. W ciągu roku, do listopada, odbywać się będą różnorakie imprezy związane z rocznicą m.in. sympozja naukowe, pokazy lotnicze, mistrzostwa w lataniu radiowo-nawigacyjnym, spływ kajakowy, konkursy, wystawy, warsztaty lotnicze dla młodzieży.
„Szkoła Orląt” utworzona została w listopadzie 1925 r. w Grudziądzu, jako Oficerska Szkoła Lotnictwa. Miała kształcić, na dwuletnim kursie, pilotów i obserwatorów i przygotować oficerów kadry lotniczej.
W kwietniu 1927 r. szkołę przeniesiono do Dęblina. Miasto to było centralnie położone w ówczesnej Polsce, ale przede wszystkim panowały tu korzystne warunki klimatyczne (dużo dni słonecznych i ciepłych, mało - mglistych) i terenowe (trawiasta równina). Były tu też naturalne, doskonale widoczne z powietrza obiekty orientacyjne - rzeki Wisła i Wieprz, charakterystyczny układ linii kolejowych, zabudowania twierdzy dęblińskiej - co w czasach nawigacji opartej w dużym stopniu na obserwacji wzrokowej było bardzo istotne.
Pierwsza promocja oficerska odbyła się w Dęblinie 15 sierpnia 1928 r. Do wybuchu II wojny światowej w szkole odbyło się trzynaście promocji oficerskich, a wyszkolenie lotnicze ukończyło 973 absolwentów (w tym 707 obserwatorów i 266 pilotów). Wśród nich m.in. słynny z rekordowego przelotu do Japonii na samolocie Breguet XIX por. pil. Bolesław Orliński, twórca i dowódca pierwszego polskiego zespołu akrobacji lotniczej latającego na samolotach PWS-A kpt. pil. Jerzy Bajan, czy kpt. pil. Stanisław Skarżyński, który samolotem RWD–5 bis jako pierwszy samotnie pokonał południowy Atlantyk.
II wojna światowa przerwała działalność szkoły, ale był to czas największej próby dla jej wychowanków, którzy nieraz dowodzili wysokiej klasy wyszkolenia.
Po wojnie, wiosną 1945 r. uczelnia reaktywowała działalność jako Wojskowa Szkoła Pilotów w Dęblinie, a już 21 czerwca 1945 r. miała miejsce pierwsza powojenna promocja podchorążych.
W 1968 r. szkoła uzyskała status wyższej uczelni i prawo nadawania absolwentom tytułu inżyniera. Każdy kandydat musiał się legitymować świadectwem dojrzałości, a okres nauki został przedłużony do czterech lat. W 1994 r. po kolejnych reorganizacjach uczelnia została przekształcona w Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych.
Obecnie dęblińska „Szkoła Orląt” na dwóch wydziałach prowadzi studia I i II stopnia na czterech kierunkach – lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe, logistyka. Kształci pilotów, nawigatorów, mechaników, pracowników służb ruchu lotniczego.
Łącznie studiuje tu ponad 1,8 tys. osób. Na kierunkach wojskowych kształci się 300 podchorążych. Liczba studentów cywilnych na Wydziale Lotnictwa wynosi 715 osób, a na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki 866 osób.
Szkoła prowadzi studia stacjonarne i niestacjonarne, studia podyplomowe, kursy doskonalenia zawodowego oraz studium oficerskie dla absolwentów uczelni cywilnych. Rocznie na różnego rodzaju kursach doskonalących kształci się tu ponad dwa tysiące żołnierzy zawodowych.
Funkcjonujący w strukturze uczelni Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego dysponuje 14 samolotami i 5 śmigłowcami. Podchorążowie szkolenia taktyczne i bojowe odbywają też na samolotach i śmigłowcach stacjonującego w Dęblinie 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.(PAP)
ren/ mhr/