O problemach Polonii, głównych założeniach polityki zagranicznej w tej dziedzinie, a także ochronie dziedzictwa narodowego za granicą, edukacji i promocji Polski będą w środę w Warszawie rozmawiać reprezentanci organizacji polonijnych z przedstawicielami rządu, w tym MSZ, oraz Senatu.
Ponad 40 przedstawicieli organizacji polonijnych z całego świata oraz osoby polskiego pochodzenia odgrywające w swoich krajach rolę opiniotwórczą przyjeżdża do Warszawy i uczestniczyć będzie w dyskusjach seminaryjnych i wydarzeniach kulturalnych. Wizyta przedstawicieli środowisk polonijnych odbywa się w związku z przypadającym 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Program obchodów obejmuje spotkanie z szefem MSZ Grzegorzem Schetyną, a także z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.
Jak informuje Kancelaria Senatu, w spotkaniu z Borusewiczem i senatorami wezmą udział rodacy ze wszystkich kontynentów, w tym prezes Rady Polonii Świata Jan Cytowski oraz przedstawiciele organizacji polskich i polonijnych z następujących krajów: Argentyna, Australia, Austria, Białoruś, Belgia, Brazylia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Rosja, RPA, Rumunia, Szwecja, Ukraina, USA, Wielka Brytania, Włochy.
Ponad 40 przedstawicieli organizacji polonijnych z całego świata oraz osoby polskiego pochodzenia odgrywające w swoich krajach rolę opiniotwórczą przyjeżdża do Warszawy i uczestniczyć będzie w dyskusjach seminaryjnych i wydarzeniach kulturalnych. Wizyta przedstawicieli środowisk polonijnych odbywa się w związku z przypadającym 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą.
Spotkanie w Senacie jest punktem dwudniowego programu pobytu w Polsce, w ramach którego planowane są między innymi obrady i spotkania z przedstawicielami resortów zajmujących się sprawami Polonii i Polaków za Granicą (Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
W środę będą odbywały się seminaria z udziałem przedstawicieli rządu oraz Senatu poświęcone polskiej polityce zagranicznej, edukacji dla Polonii, promocji Polski, ochronie polskiego dziedzictwa za granicą oraz współpracy Polonii i Polaków za granicą. Program uroczystości przewiduje również wydarzenia kulturalne, w tym w środowy wieczór wspólne oglądanie spektaklu "Zemsta" Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Seweryna w Teatrze Polskim w Warszawie.
W czwartek zaplanowana jest wizyta w powstającym Muzeum Emigracji w Gdyni. Siedzibą muzeum jest Dworzec Morski z lat 30. ubiegłego wieku, skąd tysiące Polaków opuszczało ojczyznę na statkach. Placówka, która zostanie otwarta 16 maja, będzie jedynym miejscem w kraju, które pokaże historię emigracji z ziem polskich.
W ubiegłotygodniowym wystąpieniu w Sejmie poświęconym zadaniom polskiej polityki w 2015 roku Schetyna zaznaczył, że jego resort finalizuje prace nad rządowym programem określającym założenia współpracy z Polonią do 2020 roku.
"Polska dyplomacja skutecznie zapewnia wsparcie i opiekę ponad 20-milionowej Polonii rozsianej po całym świecie" - mówił Schetyna. Podkreślił, że priorytetem pozostaje pomoc dla Polaków na Białorusi i Litwie. "Pamiętamy także o Polakach na Ukrainie, nie ograniczając się do jednostkowych akcji, jak ewakuacja z Donbasu" - mówił minister spraw zagranicznych.
Zaznaczył, że rozpoczyna się budowę Domu Polskiego we Lwowie i jest wzmacniane szkolnictwo polskie. "Szczególną uwagę poświęcamy tym rodakom, którzy w ostatnim czasie wyjechali do państw Unii Europejskiej" - podkreślił.
MSZ pracuje też nad uznaniem praw Polaków mieszkających na terytorium Republiki Federalnej Niemiec. "Odnotowujemy tu pewien postęp, między innymi w sprawie szkolnictwa oraz Domu Polskiego w Bochum" - poinformował minister. "Dążymy do tego, aby zgodnie z duchem i zapisami Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy Polonia w Niemczech otrzymywała takie samo wsparcie i mogła korzystać z takich samych instrumentów podtrzymywania tożsamości, jak to ma miejsce w przypadku mniejszości niemieckiej w Polsce" - dodał Schetyna.
Zapewnił, że resort nie traci również z pola widzenia największej Polonii świata w Ameryce Północnej, gdzie wspiera "realizację coraz większej liczby ważnych dla niej projektów". Schetyna podkreślił, że łącznie, w ramach konkursów dotacyjnych oraz innych projektów wspierania Polonii, MSZ przeznacza na ten cel blisko 90 mln zł rocznie.
O swoich oczekiwaniach wobec spotkania mówili w rozmowie z PAP także reprezentanci środowisk polonijnych.
Prezes Rady Polonii Belgijskiej Józef Ptaszyński wyraził nadzieję, że spotkanie będzie okazją do nawiązania bezpośredniego kontaktu z osobami w administracji rządowej odpowiedzialnymi za Polonię oraz do przedstawienia postulatów, omówienia sytuacji Polonii w Belgii. Ptaszyński powiedział, że belgijska Polonia liczy ok. 150 tys. osób, choć mogą to być dane niedoszacowane. Jak mówił, jest to zarówno tzw. stara Polonia, jak i przedstawiciele późniejszych fal emigracji.
Z kolei Karolina Eckardt z holenderskiej Polonii, przewodnicząca Fundacji Stichting KREDA i członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej ds. Edukacji powiedziała PAP, że chciałaby poruszyć na spotkaniu kwestie dotyczące kształcenia, szczególnie młodzieży. Mówiła, że warto byłoby zmienić sytuację, w której młodzi zbyt słabo znają zarówno język rodzimy, by móc utrzymywać kontakt z rodakami, a jednocześnie są zbyt słabo wykształceni, by robić prawdziwą karierę w nowym kraju.
"Czas skończyć z tym, że zarabia się na życie zbierając np. truskawki, możemy mieć w innych krajach ludzi sukcesu, swego rodzaju ambasadorów polskości. Trzeba jednak udzielać pomocy i płacić też na utrzymywanie językowych i kulturowych związków z krajem, by nie stał się on młodzieży obcy" - powiedziała Eckardt.
Dodała, że kolejnym tematem, o którym zamierza mówić na spotkaniu, jest "bezpośrednie dofinansowanie" organizacji polonijnych. "Obecnie, by dostać pieniądze, musimy mieć partnerską organizację w Polsce, jej znalezienie nie jest proste, współpraca również nie, bo nie zawsze znają one nasze realia" - mówiła. Dodała, że gdyby organizacje dostawały pieniądze bezpośrednio, byłyby one, jej zdaniem, wydawane "bardziej celowo".
Święto Dnia Polonii i Polaków za Granicą obchodzone jest od 2002 roku. Z inicjatywy Senatu RP ustanowił je Sejm RP – w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierności i przywiązania do polskości oraz pomocy krajowi w najtrudniejszych momentach.
Poza Polską żyje 18-20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia - wynika z danych MSZ. Ponad 2 miliony osób opuściły nasz kraj w ostatnim dziesięcioleciu. (PAP)
tgo/ wni/ kno/ eaw/