W Trokach, dawnej stolicy Litwy, w sobotę osłonięto pomnik św. Jana Pawła II. W piątek taki pomnik osłonięto też w Solecznikach. Fundatorami obu pomników jest Stowarzyszenie Międzynarodowe Motocyklistów Rajd Katyński.
W obu uroczystościach wzięli udział uczestnicy tegorocznego, XV Rajdu Katyńskiego, którzy po przebyciu 9 tys. kilometrów w ciągu trzech tygodni w sobotę z Litwy wyruszyli do Polski.
Pomnik w Trokach, odległych od Wilna o 20 km, stanął przy głównej bramie kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół ten znajduje się na litewskim Szlaku Papieskim.
Papież Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki na Litwę we wrześniu 1993 roku nie odwiedził Trok, ale ta miejscowość została wciągnięta na Szlak Papieski ze względu na znajdujący się w głównym ołtarzu kościoła obraz Matki Boskiej, tzw. Trockiej, patronki Litwy. Obraz przedstawia Matkę Bożą, która prawą ręką podtrzymuje siedzące na jej kolanach Dzieciątko Jezus, a w lewej trzyma gałązkę z trzema kwiatami.
Jest to najstarszy obraz na Litwie ukoronowany złotymi koronami 4 września 1718 r., ofiarowanymi przez papieża Klemensa XI. Był to drugi wizerunek Matki Bożej koronowany papieskim koronami na ziemiach Rzeczpospospolitej, w rok po koronacji Matki Bożej Częstochowskiej. Troczanie swoją Matkę Boską nazywają młodszą siostrą Matki Boskiej Częstochowskiej.
W Solecznikach, 50 km od Wilna, pomnik św. Jana Pawła II został odsłonięty w piątek. Stanął na skwerze przy miejskim szpitalu.
„Nieprzypadkowo ten pomnik stanął przy szpitalu” - powiedział podczas uroczystości mer rejonu solecznikiego Zdzisław Palewicz. Przypomniał, że papież „był mocno związany i z chorymi, i z lekarzami”. „W naszym mieście to miejsce będzie miejscem spotkań, miejscem, w którym można będzie skierować do Jana Pawła II swoje osobiste prośby" – wskazał Palewicz.
Stowarzyszenie Międzynarodowe Motocyklistów Rajd Katyński ufundowało w sumie już dziewięć pomników św. Jana Pawła II za wschodnią granicą.
Tegoroczny jubileuszowy XV Międzynarodowy Rajd Katyński był wyjątkowy, gdyż jego uczestnicy dotarli aż na Syberię. Trasa prowadziła przez Grodno, Bogdanowo, Mińsk, Katyń, Smoleńsk, dalej przez Moskwę, Kazań aż do Tobolska.
Litwa była ostatnim miejscem na trasie. Uczestnicy rajdu modlili się przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, a także odwiedzili miejsca polskiej pamięci narodowej, m.in. Zułów, Glenciszki, Ponary, a także Soleczniki i Troki.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jhp/ malk/