Osiem nowych dębów posadzono na dziedzińcu Publicznego Gimnazjum nr 10 im. Rajmunda Hiacynta Rembielińskiego przy ul. Harcerskiej w Łodzi. Drzewa stały się częścią Alei Dębów Pamięci Policjantów II RP – ofiar zbrodni katyńskiej.
„Te dęby są nie tylko dowodem pamięci o zamordowanych, ale także wspaniałym podziękowaniem za poświęcenie i ofiarę z życia, która legła u podstaw wolnej Polski” – powiedziała podczas czwartkowej uroczystości otwarcia dębowej alei dyrektor szkoły Bożena Nawrocka.
Gimnazjum im. Rembielińskiego w 2010 r. przystąpiło do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Katyń – ocalić od zapomnienia”. 8 kwietnia 2011 r. na dziedzińcu szkoły posadzono pierwszy Dąb Pamięci, poświęcony Leonowi Angermanowi. Ten urodzony 1 kwietnia 1913 r. w Łodzi aspirant polskiej policji został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w 1940 r. w Twerze.
Obok tego dębu posadzono teraz osiem kolejnych, również upamiętniających aspirantów przedwojennej policji: Edwarda Olbrychowskiego, Leona Mackewicza, Bolesława Wojciechowskiego, Jana Łażewskiego, Władysława Zygmunta Jagiełłę, Ignacego Nepomucena Kowalskiego, Bolesława Wacława Bielewskiego i Szymona Kubisia. Wszyscy zostali zamordowani w Miednoje.
„Wbrew oczywistym faktom wskazującym na sprawców tego czynu, stalinowscy kaci i ich poplecznicy odebrawszy życie polskim jeńcom starali się zatrzeć wszelkie ślady pamięci nie tylko samej zbrodni, ale i jej ofiar. Przez długie dziesięciolecia sowiecka i peerelowska propaganda próbowały wymazać słowo Katyń z przestrzeni publicznej. Działania komunistów spełzły jednak na niczym. Po odzyskaniu przez Polskę suwerenności i przyznaniu się przez Związek Sowiecki w 1990 roku do popełnienia tego mordu trwa proces przywracania ofiarom należnego im miejsca w historii i pamięci” – powiedziała Nawrocka.
W czwartkowej uroczystości oprócz nauczycieli i uczniów Publicznego Gimnazjum nr 10 im. Rajmunda Hiacynta Rembielińskiego udział wzięli m.in. przedstawiciele władz Łodzi, instytucji publicznych, służb mundurowych i stowarzyszeń kombatanckich. Drzewa posadzone na dziedzińcu szkoły utworzyły Aleję Dębów Pamięci Policjantów II RP – ofiar zbrodni katyńskiej. (PAP)
duk/ pz/