Zbliżamy się do etapu realizacji nowej wystawy głównej w Muzeum Auschwitz – poinformował dyrektor Muzeum Piotr M.A. Cywiński na posiedzeniu Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Koszt ekspozycji szacowany jest na 100 mln zł., a realizacja rozłożona na 11 lat.
„Po dyskusjach o założeniach i scenariuszu jesteśmy krok dalej. Zbliżamy się już do etapu realizacji, a finansowane tego wieloletniego projektu, którego koszty szacowane są na ok. 100 mln zł, będzie możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Deklaracja znalazła się w podpisanym w marcu liście intencyjnym” – powiedział Cywiński.
Jak poinformował rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel nowa wystawa podzielona będzie na trzy części. W pierwszej przybliży sprawców, obóz jako instytucję, a także logistykę i planowanie zmiany obozu koncentracyjnego w ośrodek zagłady Żydów w komorach gazowych. Druga podejmie temat Zagłady widzianej z perspektywy ofiar. Wyeksponowane zostaną prywatne przedmioty przywiezione do obozu przez deportowanych Żydów. Trzecia skupi się na więźniach obozu koncentracyjnego i ukazaniu zaplanowanej przez Niemców dehumanizacji.
Bartyzel przypomniał, że zmianę ekspozycji głównej, która z korektami istnieje od 1955 r., wymusiły przede wszystkim rozwój badań na temat historii Auschwitz oraz wymiana pokoleniowa wśród odwiedzających były niemiecki obóz. Istotne jest też, że do Muzeum przyjeżdżają zwiedzający z różnych przestrzeni geograficznych i kulturowych. Dotychczasowa kładła akcent na masowość zbrodni dokonanej przez Niemców. Obecnie narracja zostanie poszerzona o losy jednostki i indywidualny wymiar zbrodni.
Nowa wystawa powstanie na parterach sześciu bloków byłego obozu Auschwitz I. Poprawi to jej dostępność dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. „Całość ma być gotowa za 11 lat. Długi okres wynika m.in. stąd, by prace konserwatorskie w budynkach i tworzenie wystawy nie zaburzały zwiedzania Miejsca Pamięci” – wyjaśnił Bartyzel.
Prace nad projektem nowej wystawy głównej trwały od 2008 r. Zaangażowani w nie byli m.in. pracownicy Muzeum oraz eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Izraela.
Podczas posiedzenia w Oświęcimiu członkowie Rady, w których grono po raz pierwszy zasilili także była więźniarka Auschwitz Halina Birenbaum oraz dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich prof. Dariusz Stola, podsumowano najważniejsze prace związane z konserwacją i zabezpieczeniem Miejsca Pamięci.
Mówiono m.in. o dobiegającym końca remoncie archiwum, w którym przechowywane są oryginalne poobozowe dokumenty, rozpoczynającej się modernizacji magazynów, gdzie ulokowane są tekstylia poobozowe, a także instalacji bezpiecznego systemu gaszenia ognia w miejscu przechowywanie dzieł sztuki obozowej.
Dyrektor Cywiński wspomniał o styczniowych obchodach 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, w których wzięło udział prawie 300 byłych więźniów obozu z całego świata. „Bezpośrednią transmisję nadawało ponad 250 telewizji, dzięki czemu słowa byłych więźniów Auschwitz (…) dotarły +na żywo+ do ponad 0,5 mld osób na całym świecie. Artykuły prasowe poświęcone rocznicy przeczytało ponad 1,75 mld osób – podkreślił.
Podczas posiedzenia Rady minutą ciszy upamiętniono zmarłego 24 kwietnia Władysława Bartoszewskiego, który był jej wieloletnim przewodniczącym.
Rada powstała w 2000 r. Jest organem opiniodawczo-doradczym premiera w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady leżących w granicach Polski. Na jej czele stoi Barbara Engelking.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. (PAP)
szf/ par/