19.10.2009 Wrocław (PAP) - Sesje dyskusyjne poświęcone kulturze pamięci w stosunkach polsko-niemieckich oraz projekcje filmów przedstawiających wspólną historię obu narodów przewidziano w ramach konferencji "Pamięć dla przyszłości. Droga do europejskiej kultury pamięci", która rozpocznie się w piątek we Wrocławiu.
Konferencja jest inicjatywą Fundacji Kultury "Dom Europa"; udało się ją zrealizować dzięki współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacją Krzyżowa oraz Centrum im. Willy Brandta na Uniwersytecie Wrocławskim.
Jak wyjaśnił na poniedziałkowej konferencji prasowej hrabia Rupert Strachwitz z zarządu Fundacji Kultury "Dom Europa", głównym celem sympozjum ma być wypracowanie nowego podejścia do idei europejskiej kultury pamięci.
"Rok 2009 - ze względu na przypadające rocznice - jest ważny z punktu widzenia kultury pamięci w Europie, a w szczególności w krajach Europy Środkowo-Wschodniej" - zauważył Strachwitz. Poinformował, że tematy dyskusji, które odbędą się w ramach konferencji, będą skupiać się wokół dwóch dat: 1939 r. i 1989 r. "Są to dwie bardzo ważne daty w historii Polski i Niemiec. Pierwsza tragiczna, druga doniosła, symbolizująca wspólne zwycięstwo" - zaznaczył Strachwitz.
Organizatorzy konferencji podkreślają, że ideą spotkania jest również przesłanie, że miejscami tragiczna historia obu narodów nie powinna ciążyć na przyszłych stosunkach polsko-niemieckich. "Podczas konferencji chcemy zastanowić się nad przyszłością, mając na uwadze przeszłość" - tłumaczył Strachwitz.
Konferencja została podzielona na kilka sesji, w których wezmą udział politycy, naukowcy i dziennikarze. W pierwszej, zatytułowanej "Pamięć", punktem wyjścia do rozważań stanie się kwestia winy Niemiec w kontekście wydarzeń roku 1939. W bloku poświęconym kulturze pamięci dyskutujący skupią się na wydarzeniach roku 1989 w kontekście przygotowań do budowania nowej, wspólnej przyszłości w Europie. Kolejne bloki będą poświęcone m.in. polityce pamięci oraz spojrzeniu w przyszłość.
Udział we wrocławskim sympozjum zapowiedzieli m.in.: prof. Norman Davies, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, prof. Christoph Klessmann z Uniwersytetu w Poczdamie oraz europosłanka Róża Thun.
W ramach konferencji zostaną również pokazane dwa filmy. Pierwszy, pt. "Dzień, w którym zostałem zastrzelony", dokumentuje wspomnienia Polaków z 1939 r. Drugi - "Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku wolności" - to opowieść o obywatelach Niemieckiej Republiki Demokratycznej, którzy w 1989 roku przekraczali granicę Polski, by stąd wydostać się na Zachód.
Konferencja potrwa dwa dni.(PAP)
pdo/ hes/ jbr/