ŚDM to szansa na pokazanie młodzieży z całego świata kraju, w którym wychował się Jan Paweł II, jego historii i kultury oraz zmian, jakie w ostatnich latach zaszły w Polsce - powiedział w wywiadzie dla PAP szef Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański.
Jak podkreślił, Światowe Dni Młodzieży dla Polaków są szansą na zadanie sobie pytań o własną tożsamość, wolność, solidarność i chęć pomocy innym, np. uchodźcom. Szczepański opowiedział także o planowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie wydarzeniach w ramach tygodnia poprzedzającego ŚDM.
PAP: Co Polska może zyskać dzięki Światowym Dniom Młodzieży?
Norbert Szczepański: ŚDM to szansa dla Polski, Warszawy, dla poszczególnych miast, które goszczą uczestników, na pokazanie naszej kultury, tradycji, historii. Mamy też szansę pokazania Polski, która się zmieniła, nowoczesnej Polski, bo wielu uczestników nie wie, jakim jesteśmy krajem, funkcjonują różne stereotypy.
PAP: A dla Polaków, jaka jest wartość z ŚDM?
Norbert Szczepański: To szansa, by zastanowić się, co jest w nas takiego wyjątkowego, bo w gruncie rzeczy to my będziemy opowiadali naszą historię i pokazywali siebie. Ale jest to i szansa na zastanowienie się, na jakim jesteśmy etapie. Przed nami wiele pytań, lęków - Ukraina, problem z uchodźcami. To pytania tożsamościowe, na które musimy sobie odpowiedzieć.
Powinniśmy się zastanowić nad słowami Jana Pawła II "nie ma wolności bez solidarności". Dziś należałoby powiedzieć "nie ma solidarności bez miłości", choć dla mnie to cały czas pytanie o wolność. Gdzie my jesteśmy z tą wolnością, jeżeli nie potrafimy odpowiedzieć sobie, co zrobimy z migrantami? My, kraj, który dopiero co sam prosił, by nas przyjmowano, mamy teraz problem z przyjęciem innych. To fundamentalne pytania, o charakterze wykraczającym poza nasze granice. Dla mnie Polacy powinni tu świecić przykładem i pokazywać, co to znaczy solidarność.
Norbert Szczepański: Powinniśmy się zastanowić nad słowami Jana Pawła II "nie ma wolności bez solidarności". Dziś należałoby powiedzieć "nie ma solidarności bez miłości", choć dla mnie to cały czas pytanie o wolność. Gdzie my jesteśmy z tą wolnością, jeżeli nie potrafimy odpowiedzieć sobie, co zrobimy z migrantami? My, kraj, który dopiero co sam prosił, by nas przyjmowano, mamy teraz problem z przyjęciem innych.
PAP: W jaki sposób Centrum Myśli Jana Pawła II włączy się w Światowe Dni Młodzieży 2016?
Norbert Szczepański: Tydzień poprzedzający ŚDM, tzw. tydzień w diecezjach, to szansa dla wszystkich instytucji papieskich na opowiedzenie młodzieży o Janie Pawle II, przypomnienie, co mówił, jakie miał przesłanie do młodych. Ale też chodzi o to, by pokazać Polskę jako kraj, w którym Jan Paweł II się wychował, tę naszą specyfikę.
W Warszawie na placu Piłsudskiego postawimy specjalne miasteczko, które z jednej strony będzie opowiadało o Polsce oczami Jana Pawła II, z drugiej - będzie stawiało wyzwania przed młodzieżą związane z solidarnością i miłosierdziem. Będziemy chcieli też przypomnieć wielkich Solidarności, ale także św. Faustynę i świętych, którzy byli u zarania naszych dziejów, bo łączy się to z 1050. rocznicą chrztu Polski.
Będziemy chcieli opowiadać o Janie Pawle II, ale i pokazywać, jak Warszawa się przygotowuje do tego wydarzenia, wykorzystać to do przypomnienia Polakom, że to właśnie Jan Paweł II powołał ŚDM i zaczął dialog z młodzieżą.
PAP: Dla młodych z całego świata przygotowywane są atrakcje, jakie?
Norbert Szczepański: Warszawa będzie chciała otworzyć wszystkie swoje muzea, zarówno te samorządowe, jak i te o charakterze narodowym. Dla uczestników ŚDM zostanie opracowany specjalny program w oparciu o ofertę instytucji muzealnych i placówek kultury. Zaprosimy ich też do poznawania naszej kultury poprzez wydarzenia w przestrzeni miejskiej - będą gry miejskie, spotkania i debaty, wydarzenia o charakterze artystycznym, warsztaty kulturalne, będą funkcjonowały sceny miejskie.
PAP: Jak się układa współpraca z diecezjami warszawskimi?
Norbert Szczepański: Centrum Myśli Jana Pawła II ściśle współpracuje z organizatorami wydarzeń w diecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. Będzie realizowany projekt "Miasto miłosierdzia" - zaprezentujemy organizacje, instytucje, które zajmują się w stolicy osobami potrzebującymi pomocy. Chcemy dać możliwość uczestnikom ŚDM konkretnego uczynku miłosierdzia. W ramach współpracy przygotowany jest również szeroki program wolontariatu. Zacznie się w tym roku, będziemy chcieli zaprosić warszawiaków do współpracy. Oczywiście tym głównym momentem będzie tydzień w diecezjach i potem ŚDM w Krakowie, wtedy też będziemy ich informować, gdzie i co można zobaczyć, gdzie pójść.
PAP: Co jest najtrudniejsze w przygotowaniach?
Norbert Szczepański: Zasadniczo Warszawa jest dobrze przygotowana, bo niedawno mieliśmy Euro 2012 i inne wydarzenia o charakterze masowym. Nie widać większych problemów, może pojawią się później, po określeniu zakresu zadań dla poszczególnych instytucji.
PAP: Jaką rolę będzie pełniło Centrum w czasie tych wydarzeń w diecezji?
Norbert Szczepański: Będzie ich centralnym miejscem. Przez 24 godziny na dobę będzie możliwość skontaktowania się z nami, dowiedzenia się, gdzie i co o Janie Pawle II powinno się wiedzieć, zobaczyć. Ale, ponieważ jesteśmy instytucją miejską, uczestniczymy w organizacji ŚDM i dlatego w naszej siedzibie przy Foksal 11 i na pl. Piłsudskiego będzie zlokalizowane centrum wolontariatu i centrum zarządzania.
PAP: W których obszarach Warszawy będzie najwięcej wydarzeń?
Norbert Szczepański: Mówiłem już o pl. Piłsudskiego, ale to też będzie Dom Spotkań z Historią na Karowej, Łazienki, Wilanów ze Świątynią Opatrzności Bożej oraz Tarchomin - tam będą główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży. W obu kuriach zostaną też umieszczone punkty wolontariatu. Planowane jest uruchomienie scen - centrów kulturalnych, w kilku miejscach miasta.
Rozmawiali Stanisław Karnacewicz i Bożena Ławnicka (PAP)
bos/ skz/ mow/