Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek Marii Eleonorze Mireckiej-Loryś Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, nadany za wybitne zasługi w działalności polonijnej, społecznej i charytatywnej w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki, w szczególności na rzecz polskiej mniejszości na Ukrainie.
„Bardzo radosny, a jednocześnie wzruszający moment. Bardzo dziękuję Pani kapitan, że zechciała przybyć do Pałacu Prezydenckiego, żeby odebrać ten order, nie tyle ode mnie, ile od Rzeczypospolitej Polskiej” - powiedział Duda, cytowany przez oficjalną stronę internetową prezydenta RP.
„To jest order dla Pani, za Pani wspaniałe życie dla Polski i dla Polaków, ale także dla Pani rodziny” – podkreślił prezydent. Przypomniał, że Mirecka-Loryś w niedzielę obchodziła swoje setne urodziny i złożył jej życzenia z okazji tego „niebywałego jubileuszu”.
„Życie Pani do tej pory było życiem niezwykle pięknym, związanym z piękną, wspaniałą, patriotyczną kartą. Od wczesnej młodości pani i pani rodzeństwo byliście związani z działalnością propaństwową, niepodległościową” - mówił Duda, cytowany przez stronę internetową prezydenta RP. „Nigdy nie zapomniała Pani o swoich rodakach, tych, w najtrudniejszej sytuacji, a to świadczy nie tylko o wielkim sercu, ale to świadczy po prostu o wielkości człowieczeństwa, o niezwykłym patriotycznym wychowaniu, niezwykłej miłości bliźniego, niezwykłej miłości ojczyzny i wielkim patriotyzmie, czego Rzeczpospolita nigdy Pani nie zapomni” - zaznaczył prezydent.
Jak podano na stronie internetowej prezydenta RP, Maria Eleonora Loryś (Maria Mirecka-Loryś) to działaczka konspiracji w czasach II wojny światowej, kapitan Armii Krajowej, działaczka polonijna, zaangażowana szczególnie w pomoc dla Polaków na wschodzie. Od lat współpracuje aktywnie z Polsko-Amerykańską Fundacją Kultury na Florydzie, Światowym Kongresem Kresowian i wieloma innymi organizacjami pozarządowymi z terenu województwa podkarpackiego i Stalowej Woli. Jej patriotyczne wychowanie i służba wolnej Polsce, najpierw w konspiracji, potem przez lata na uchodźstwie i po 1989 roku na emigracji Mireckiej-Loryś stało się inspiracją do powstania dwóch filmów dokumentalnych „Szkic do życiorysu” i „ Nie tylko pamięć pozostała” autorstwa red. Ewy Szakalickiej.
W czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maria Mirecka-Loryś „Marta” została odznaczona przez Annę Marię Anders, przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
Jak podała KPRM, Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 r. w Ulanowie nad Sanem k. Niska. W 1937 r. ukończyła gimnazjum w Racławicach koło Niska i podjęła studia na Wydziale Prawa na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Wstąpiła do Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Po wybuchu wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Wiosną 1940 r. została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego. Równolegle była kierownikiem sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego SN i kurierką Komendy Głównej NOW. Po scaleniu NOW z AK, awansowana na stopień kapitana, kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu AK. Wiosną 1945 r. została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.
rda/