Swoje święto obchodziła w piątek Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku, działająca od marca 1999 roku. To jedyna w kraju taka placówka akademicka. Zajmuje się międzywydziałową działalnością dydaktyczną, pracą naukową i wydawniczą.
Święto katedry przypada rokrocznie 12 lutego, w dzień poświęcony w Cerkwi trzem wielkim hierarchom: Bazylemu Wielkiemu, Janowi Złotoustemu, zwanemu też Chryzostomem, i Grzegorzowi Teologowi. Są oni patronami katedry.
Okolicznościowa liturgia miała miejsce rano, w monasterze Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu k. Białegostoku.
Międzywydziałowa Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku oficjalnie rozpoczęła działalność w marcu 1999 roku. Pierwszym jej kierownikiem był zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa. Obecnie p.o. kierownika jest ks. dr hab. Marek Ławreszuk.
Placówka uważana jest za kontynuatorkę naukowych badań teologicznych prowadzonych w okresie międzywojennym przez Studium Teologii Prawosławnej na Uniwersytecie Warszawskim, współpracuje z placówkami naukowymi za granicą, m.in. w Grecji, Francji i Stanach Zjednoczonych.
Białostocka katedra uniwersytecka prowadzi obecnie dydaktyczną działalność na kilku wydziałach uczelni, m.in. na wydziale prawa i wydziale pedagogiki.
Sporym zainteresowaniem prawosławnych duchownych cieszą się jej studia podyplomowe przygotowujące do zarządzania parafiami i instytucjami kościelnymi. Trwają zajęcia drugiego rocznika. Ks. Ławreszuk powiedział PAP, że biorąc pod uwagę potrzeby Cerkwi w Polsce, na razie kolejne nabory będą wstrzymywane.
Dodał, że katedra przygotowuje się za to do uruchomienia (być może uda się od nowego roku akademickiego) kolejnego podyplomowego kierunku: teologii i ikonografii prawosławnej.
Katedra ma obecnie trzech pracowników naukowo-dydaktycznych. Oprócz prowadzenia zajęć dydaktycznych, wydaje też własne czasopismo naukowe - "Elpis" (z greckiego - nadzieja), które jest kontynuacją czasopisma Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego, wydawanego przed wojną. Takie studium istniało przez 14 lat, do wybuchu II wojny światowej. Prowadzi też wykłady otwarte, w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej.
Po II wojnie światowej, teologia prawosławna od 1957 roku wykładana jest w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W Warszawie istnieje także Prawosławne Wyższe Seminarium Duchowne.
Na Uniwersytecie w Białymstoku działa również Katedra Teologii Katolickiej. Kiedy powstawały obie katedry, mówiono o pomyśle utworzenia w przyszłości wydziału teologicznego. Na razie jednak takich planów władze uczelni nie mają. (PAP)
rof/ pz/