Ok. 350 delegatów duszpasterstwa młodzieży z całego świata weźmie udział w Kongresie Młodzieży Polonijnej, który w lipcu odbędzie się Warszawie - zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej delegat KEP ds. Emigracji bp Wiesław Lechowicz.
"Światowe Dni Młodzieży kierują wzrok duszpasterzy polskich emigrantów na tych, od których zależy przyszłość Kościoła i ewangelizacji. Dlatego Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą, Komisja KEP ds. Misji i Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży organizują w Warszawie pierwszy Światowy Kongres Młodzieży Polonijnej" - podkreślił bp Lechowicz. Kongres zaplanowano na 17-20 lipca.
Dodał, że młodzież uczestnicząca w tym spotkaniu stanowić będzie jedną grupę w ramach ŚDM. Po Kongresie grupa włączy się w diecezjalny etap ŚDM w archidiecezji warszawskiej, po czym uda się do Krakowa.
Kongres - jak wyjaśnił bp Lechowicz - jest pomyślany nie jako spotkanie młodzieży dobrowolnie zgłaszającej się do uczestnictwa, jak to ma miejsce w ŚDM, ale jako spotkanie liderów duszpasterstwa młodzieży polonijnej, już zaangażowanych w duszpasterstwo polonijne, a także tych, którzy mają ku temu wszelkie zadatki.
Bp Lechowicz powiedział, że celem spotkania będzie m.in. wymiana doświadczeń związanych z duszpasterstwem młodzieży, integracja katolickiej młodzieży pochodzenia polskiego, żyjącej w różnych częściach świata. Dodał, że ważną częścią Kongresu będą warsztaty służące budzeniu zaangażowania młodych w środowisku kościelnym (parafie, ośrodki duszpasterstwa polskojęzycznego) i lokalnym, gdzie żyją i mieszkają na co dzień.
"Chcielibyśmy również, aby w ramach tego spotkania młodzież poznała sobie nawzajem, spotkała się z doświadczeniami i pracą duszpasterską młodzieży w Polsce i równocześnie dała świadectwo pracy duszpasterskiej, którą sama wykonuje" - powiedział bp Lechowicz.
Dodał, że młodzież mieszkająca poza granicami naszego kraju nie angażuje się za bardzo w działania Kościoła, w duszpasterstwo polonijne, a jeśli jest taka młodzież, to ona stanowi niewielką elitę. "Zależy nam na tym, aby duszpasterstwo polonijne młodzieży zdynamizować, żeby młodzież polonijną żyjącą poza granicami naszego kraju zintegrować ze sobą. I sądzę, że taka okazja, jaką są ŚDM, stwarza dobrą sytuację ku realizacji tych celów" - podkreślił bp Lechowicz.
Zaznaczył też, że Kongres Młodzieży Polonijnej nie jest kontrpropozycją do ŚDM, lecz przeciwnie, traktowany jest jako część ŚDM, o czym świadczy również jego termin.
Bp Lechowicz podkreślił też, że obecnie prowadzone są starania zmierzające do maksymalnego obniżenia kosztów Kongresu oraz możliwości wsparcia finansowego dla delegacji z krajów uboższych - łącznie z kosztami podróży.
"Koszty związane z pobytem na Kongresie pokryją jego organizatorzy, natomiast koszty podróży uczestnicy lub ośrodek, który reprezentują. Dla młodzieży z krajów Europy Wschodniej koszty podróży zostaną dofinansowane przez organizatorów w wysokości do 90 proc. Do uregulowania przez uczestników Kongresu pozostanie pakiet przewidziany na ŚDM (począwszy od etapu diecezjalnego)" - powiedział bp Lechowicz.
Uczestniczący w konferencji koordynator ŚDM w Archidiecezji Warszawskiej ks. Tomasz Zaperty poinformował, że w czasie trwania Kongresu, a potem w dniach diecezjalnych ŚDM, jego uczestnicy będą mieszkać w rodzinach na terenie dwóch warszawskich parafii. "Bedą oni mogli poznać nie tylko to, co dzieje się w polskich parafiach, ale także młodzież z innych krajów" - dodał.
Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża zapowiedział, że ok. 150 delegatów ze Wschodu weźmie udział w Kongresie, m.in. z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Gruzji i Kazachstanu, nad którą pieczę przejmie Zespół. (PAP)
skz/ akw/