Relacje między Warszawą i Mińskiem obciąża sytuacja mniejszości polskiej - powiedział w wywiadzie dla białoruskiego portalu tut.by szef MSZ Witold Waszczykowski. Zaznacza, że Polska chce widzieć w Białorusi ważnego partnera, który przyczynia się do zwiększania bezpieczeństwa w regionie.
Szef polskiej dyplomacji, który rozpoczął we wtorek dwudniową wizytę na Białorusi, ocenia w wywiadzie dla białoruskiego portalu tut.by, że wspólna decyzja Unii Europejskiej w sprawie zniesienia sankcji to nowa szansa dla Białorusi i sygnał gotowości rozwijania przez Unię dialogu z Mińskiem.
"To nie Unia zmieniła politykę wobec Białorusi, ale Mińsk skorygował swą politykę, zwalniając więźniów politycznych i przeprowadzając w zeszłym roku kampanię wyborczą nieco inaczej niż pięć lat wcześniej. Wspólna decyzja Unii Europejskiej w sprawie zniesienia sankcji to nowa szansa dla Białorusi i sygnał gotowości rozwijania przez Unię dialogu z Mińskiem. Polska świadomie opowiedziała się za tą decyzją" - podkreśla minister.
Jak dodaje, "chcemy widzieć w Białorusi – naszym sąsiedzie – ważnego partnera, który swymi działaniami przyczynia się do zwiększania bezpieczeństwa w regionie i poprawy sytuacji wszystkich Białorusinów, w oparciu o fundamentalne zasady prawidłowych relacji na linii państwo-obywatel".
"Wiele zależy od obu stron, w szczególności od gotowości Mińska do odważniejszych kroków, np. w zakresie reform modernizacyjnych w gospodarce czy pozytywnej ewolucji w obszarze swobód obywatelskich. A kwestia uczciwych wyborów to podstawa legitymacji do sprawowania władzy" - zaznacza szef polskiej dyplomacji.
Waszczykowski ocenia, że relacje między Polską i Białorusią w dalszym ciągu obciąża sytuacja mniejszości polskiej. Minister powiedział, że polską stronę niepokoi sytuacja szkolnictwa polskojęzycznego oraz nauczania języka polskiego na poziomie średnim i wyższym.
Zwraca też uwagę na utrzymujący się impas w sprawie demokratycznie wybranego zarządu Związku Polaków na Białorusi i zablokowanego dostępu ZPB do większości Domów Polskich ufundowanych przez Polskę oraz szykany wobec działaczy polskich i posiadaczy Karty Polaka. "Pamiętamy o tym, chcemy o tych sprawach dyskutować i je rozwiązywać" - mówi Waszczykowski.
Waszczykowski podkreśla też, że chciałby usłyszeć jasną deklarację w sprawie uruchomienia Małego Ruchu Granicznego z Polską. "Korzyści z łatwiejszego ruchu przygranicznego dla obywateli i lokalnych gospodarek są odczuwalne po obu stronach granicy. Możliwości sfinansowania inwestycji przygranicznych istnieją – np. Polska jako jedyny kraj Europy Środkowo-Wschodniej przystąpiła ostatnio do Euroazjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, który finansować może projekty w ramach popularnej także na Białorusi idei chińskiego Jedwabnego Szlaku" - powiedział szef polskiej dyplomacji w rozmowie z portalem tut.by.
Deklaruje, że resort spraw zagranicznych będzie nadal sprzyjał wprowadzaniu wszelkich rozwiązań, które będą ułatwiać dostęp obywateli Białorusi do polskich wiz. "Ostatnim takim krokiem jest otwarcie outsourcingu wizowego, który stanowi duże ułatwienie dla wnioskujących" - zaznacza Waszczykowski.
Szef MSZ ma nadzieję na rozwiązanie problemu, jakim jest zamknięcie białoruskiego rynku dla polskiej wieprzowiny. "Polska wieprzowina jest bezpieczna i z powodzeniem sprzedawana na terenie Unii Europejskiej oraz do wielu innych krajów świata. Mamy nadzieję, że uda się nam znaleźć rozwiązanie tego problemu, gdyż leży to w interesie konsumentów z obu naszych krajów. Także białoruskiej branży przetwórstwa mięsnego, dla której import wieprzowiny z Polski był do niedawna jednym z głównych kierunków zaopatrzenia" - mówi.
Waszczykowski wyraża też gotowość do współpracy ze stroną białoruską ws. Kuropat pod Mińskiem, gdzie spoczywają ofiary represji stalinowskich, i białoruskiej listy katyńskiej. Waszczykowski zaznacza, że strona białoruska może wnieść do sprawy bardzo wiele np. udostępniając dokumenty archiwalne umożliwiające odtworzenie tzw. białoruskiej listy katyńskiej czy zezwalając na przeprowadzenie prac sondażowo-ekshumacyjnych. (PAP)
kno/ eaw/ mag/