Wykłady, wystawę o tematyce historycznej, koncert muzyki dawnej oraz grę miejską i wycieczki po Radomiu przygotowano w tym mieście w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Główne imprezy odbędą się we wtorek i środę.
Zdaniem prof. Dariusza Kupisza z Radomskiego Towarzystwa Naukowego przyjęcie przez Mieszka I chrztu było punktem zwrotnym w dziejach państwa polskiego. Początkom polskiej państwowości oraz chrystianizacji Polan mają być poświęcone wykłady, które w ramach obchodów wygłoszą naukowcy z PAN i UMCS w Lublinie.
„Dzięki nim będziemy mieli pogląd na to, jak początki państwa polskiego i chrzest Polski widzą archeolodzy, a jak historycy” – zaznaczył Kupisz.
Zaplanowano także koncert muzyki dawnej, m.in. chorałów gregoriańskich oraz otwarcie wystawy historycznej „Kronikarze piszą... Chrzest Polski”, opowiadającej o tym, jak wydarzenia 966 roku widzieli kronikarze polscy i zagraniczni.
Z myślą o młodzieży organizatorzy przygotowali grę miejską, która w ciekawy sposób ma przybliżyć ponad tysiącletnie chrześcijańskie dziedzictwo Radomia i Polski. Uczestnicy zabawy będą musieli rozwiązać krzyżówkę, na którą składają się wyrazy znajdujące się na różnych tablicach pamiątkowych, epitafiach, witrażach i polichromiach w czterech zabytkowych radomskich kościołach: farze, św. Trójcy, ewangelickim i oo. Bernardynów.
W ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w każdą sobotę kwietnia przewodnicy z radomskiego oddziału PTTTK organizują wycieczki po miejscach mających związek z rozwojem chrześcijaństwa w Radomiu.
Organizatorami obchodów są Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska, Zespół Naukowy do Badań Dziejów Radomia, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz Kuria Diecezji Radomskiej. (PAP)
ilp/ agz/