Temat dziejowych konsekwencji chrztu Mieszka I podejmą w czwartek w Gnieźnie biskupi w trakcie zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Trwające do soboty spotkanie jest elementem obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski.
Jak poinformował w czwartek w Gnieźnie rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, wśród podejmowanych przez biskupów tematów w trakcie odbywającego się w Gnieźnie i Poznaniu zebrania będą też kwestie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży i do wizyty papieża Franciszka w Polsce oraz sprawy migracji w Europie i troski o rodzinę.
„Jubileusz chrztu Polski ma nie tylko znaczenie ogólnopolskie, bo jest Konferencja Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym KEP, ale ma też znaczenie ogólnoeuropejskie - będzie prymas Węgier kard. Peter Erdo, który jest przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy. Będzie też przedstawiciel Ojca Świętego, kard. Pietro Parolin z Watykanu. To oznacza, że ten jubileusz ma znaczenie światowe” – podkreślił rzecznik KEP.
Sekretarz Generalny KEP bp Artur Miziński podkreśla, że wydarzenie sprzed 1050 lat dało początek wiary w narodzie polskim. "Mam nadzieję, że ten czas zebrania plenarnego w Gnieźnie i Poznaniu przyczyni się zarówno do pogłębienia naszej wiary, jak i zacieśnienia więzi jednoczących wszystkich Polaków, którzy gromadzą się u źródła swojej państwowości i chrześcijańskiego wymiaru swego życia – powiedział biskup w Gnieźnie.
Podczas obrad biskupi wysłuchają m.in. wykładu prof. Krzysztofa Ożoga na temat dziejowych konsekwencji chrztu Polski. Będą też rozmawiać o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży i do wizyty papieża Franciszka w Polsce. Dyskusja o sprawach rodziny w Polsce i na świecie podjęta zostanie w kontekście ogłoszonej 8 kwietnia posynodalnej adhortacji Ojca Świętego Franciszka "Amoris laetitia" (Radość miłości).
Przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, mówiąc o znaczeniu wydarzeń sprzed 1050 lat, wskazał, że tam, gdzie chrzest jest uczciwie pojmowany, wraz z jego konsekwencjami ewangelizacyjnymi i zadaniami misyjnymi, tam jest przyszłość dla Kościoła.
„Warto wrócić do przeszłości, by potem powiedzieć, co dalej z tym dziedzictwem. Czy mamy lamentować, że rozpraszamy dziedzictwo ponad tysiąclecia, czy raczej poważnie zastanowić się nad tym, co w tej chwili jest do zrobienia, żeby ożywić wiarę. By dać nowy impuls do zastanowienia się młodemu pokoleniu, czy warto jest zatracić się w sekularyzmie i w świecie rozproszonych, relatywnych wartości, zamiast mieć grunt pod nogami” – powiedział dziennikarzom arcybiskup przed rozpoczęciem obrad KEP.
Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński podkreśla, że wydarzenie sprzed 1050 lat dało początek wiary w narodzie polskim. "Mam nadzieję, że ten czas zebrania plenarnego w Gnieźnie i Poznaniu przyczyni się zarówno do pogłębienia naszej wiary, jak i zacieśnienia więzi jednoczących wszystkich Polaków, którzy gromadzą się u źródła swojej państwowości i chrześcijańskiego wymiaru swego życia – powiedział biskup w Gnieźnie.
Abp Gądecki odniósł się też do sprawy abp. seniora Juliusza Paetza, któremu w środę nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore przypomniał o dyspozycji Watykanu, by powstrzymywał się od udziału w publicznych uroczystościach. Abp. Paetz zamierzał wziąć udział w poznańskich, centralnych uroczystościach związanych z 1050-leciem chrztu Polski. W 2002 roku dziennik "Rzeczpospolita" podał, że abp Paetz molestował seksualnie kleryków i księży. Ówczesny metropolita poznański ustąpił ze stanowiska, nigdy nie potwierdził stawianych mu zarzutów.
Na pytanie, czy można było uniknąć zamieszania wokół abp. Paetza przed jubileuszem chrztu Polski, abp Gądecki przyznał, że jego zdaniem nie było możliwości uniknięcia tej sytuacji i potrzebna była interwencja Watykanu. „Bardzo jestem za nią wdzięczny” - powiedział.
Trzydniowe, centralne uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski w czwartek odbywają się w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. W czwartek po południu duchowni Kościołów chrześcijańskich wezmą udział w nabożeństwie ekumenicznym na Ostrowie Lednickim pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Także w czwartek, w gnieźnieńskiej katedrze sprawowana będzie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina i z udziałem przedstawicieli władz państwa z prezydentem Andrzejem Dudą.
W piątek w Poznaniu odbędą się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których prezydent wygłosi orędzie. Przez miasto przejdzie uroczysta procesja maryjna, zaś w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.
Dzień później uroczystości odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza święta z chrztem dorosłych. Wydarzenia na stadionie zwieńczy wieczorny musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.
Według historyków, Mieszko I przyjął chrzest 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę. Wiele wskazuje na to, że miejscem chrztu mógł być Ostrów Lednicki - wyspa na jeziorze Lednica. Jako miejsce chrztu wskazywany jest też Poznań i Gniezno. (PAP)
rpo/ skz/ par/