Książkowe, polsko-angielskie wydanie tekstów nt. znaczenia chrztu Mieszka I dla państwa polskiego, Kościoła i polskiej kultury otrzymają najważniejsi uczestnicy poznańskich, kwietniowych, głównych uroczystości z okazji jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.
Publikacja ukazuje wszechstronne wpływy, jakie chrześcijaństwo wywarło na kształtowanie się państwa polskiego – od polityki, poprzez naukę, po kulturę. Podkreśla, że bez Kościoła polskiego, jego autorytetu, w tym nauk polskiego papieża Jana Pawła II, nie doszłoby do powstania Solidarności, która wstrząsnęła sowieckim imperium. Wskazuje też, że decyzja Mieszka I z 966 roku miała przede wszystkim wymiar religijny.
Powstałe przy udziale poznańskich historyków teksty zostały przygotowane przez Radę Społeczną przy Arcybiskupie Poznańskim. Zdaniem autorów publikacji, stanowić będzie ono ważne i cenne źródło informacji o znaczeniu chrztu.
„Okolicznościowe, ilustrowane wydawnictwo z tłumaczeniem na angielski zostanie wręczone głównym uczestnikom uroczystości, które odbędą się w połowie kwietnia. Wówczas w Poznaniu gościł będzie prezydent, Zgromadzenie Narodowe, Konferencja Episkopatu Polski, obecni będą także liczni goście z zagranicy” – powiedział sekretarz Rady ks. Paweł Deskur.
Jak powiedział PAP współautor dzieła, historyk prof. Tomasz Jasiński, z zawartych w publikacji materiałów korzystać będą mogli nie tylko najważniejsi uczestnicy zaplanowanych w Poznaniu uroczystości, ale też dziennikarze, uczniowie, wierni, oraz goście tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.
„Wiele osób wciąż zastanawia się, jak było z tym chrztem, czy Mieszko rzeczywiście nie rabował i nie gwałcił, jak mogliśmy to usłyszeć w polskim Senacie. Ten tekst rozwiewa takie wątpliwości, będzie też przydatny osobom z zagranicy, które mogą nie rozumieć związków Kościoła z dziejami Polski” – powiedział prof. Jasiński.
„Chrzest to był dar dla naszego narodu, który oferował nie tylko wartości religijne. Przyjęcie chrztu spowodowało, że mogliśmy stać się beneficjentami 1500-letniej historii greckiej i rzymskiej. Odziedziczyliśmy literaturę, architekturę, malarstwo, rzeźbę. Moim zdaniem przyjmujący chrzest Mieszko był najwybitniejszym mężem stanu w dziejach naszego narodu” – dodał.
Autorem tekstu o religijnym znaczeniu chrztu Polski jest metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. Dwa teksty zawarte w publikacji poświęcono roli chrześcijaństwa w kulturze polskiej i w polskiej kulturze materialnej. Ich współautorem jest prof. Jacek Kowalski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
„Dzisiaj często rozgranicza się termin +kultura polska+ od terminu +kultura chrześcijańska+. My przypominamy, że te określenia kiedyś były nierozłączne. Kultura polska jest zakorzeniona w chrześcijaństwie i przenikała się z nim. Wiara zawsze uzewnętrznia się poprzez kulturę” – powiedział prof. Kowalski.
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim została ustanowiona w 2002 roku. W ciągu pięciu dotychczasowych kadencji wydała blisko 50 oświadczeń odnoszących się do różnych dziedzin życia społecznego zarówno w skali kraju, jak i w regionie wielkopolskim. (PAP)
rpo/ gma/