Do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski nawiązywał będzie rozpoczynający się w piątek w Gnieźnie X Zjazd Gnieźnieński. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem: „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”.
Gościem zjazdu ma być prezydent Andrzej Duda. W wydarzeniu weźmie udział ponad pół tysiąca osób, ok. 60 prelegentów z 10 krajów.
Ideą Zjazdów Gnieźnieńskich jest stworzenie międzyreligijnej i ekumenicznej platformy do dyskusji, rozważań i spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej.
Pierwszy zjazd w roku 1000, spotkanie cesarza Ottona III i Bolesława Chrobrego, stanowił potwierdzenie polskiej suwerenności. Wznowione w 1997 roku, nawiązujące do tamtego wydarzenia zjazdy były okazją do rozmów o kształcie jednoczącej się Europy, ekumenizmie, roli rodziny i wyzwaniach stojących przed chrześcijanami.
„Zjazd Gnieźnieński jest niewątpliwie wyjątkowym spotkaniem chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej. Jest szczególną odpowiedzią na wyzwanie Jana Pawła II, by Europa oddychała dwoma płucami: Wschodu i Zachodu” - podkreślił w czwartek w Gnieźnie na konferencji prasowej prymas Polski abp Wojciech Polak.
Jak dodał, tegoroczne spotkanie będzie nawiązywało do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
„To z jednej strony nawiązanie do tego, co było 1050 lat temu, a więc świadomość początku, chrztu św., z którego wyrastamy. To również próba odpowiedzi na to, w jaki sposób dzisiaj, wobec różnych wyzwań przed którymi staje Europa, Polska, Kościół, chrześcijaństwo, czerpać wciąż inspirację z tego, kim jesteśmy, jako chrześcijanie” – powiedział prymas.
„Chcemy, żeby ten X Zjazd Gnieźnieński pokazał wyzwalającą moc chrześcijaństwa. Przypada on w szczególnym czasie, w którym istnieje naglące wyzwanie do tego, by przemyśleć w kontekście korzeni, tożsamości z której wyrastamy naszą przyszłość. Mówimy więc o Europie nowych początków” – dodał.
W piątek w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo dziękczynno-pokutne za 1050 lat wiary chrześcijańskiej w Polsce.
„Ten rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa będzie miał dwie części: dziękczynienie, czyli świadomość wielkości daru, jaki został nam podarowany w sakramencie chrztu świętego, a potem wskazanie i przeproszenie przed Bogiem i wobec ludzi za te sytuacje w których przez wieki myśmy do tego daru nie dorastali” – powiedział prymas.
Istotnym tematem wydarzenia będzie dyskusja nad kształtem Europy 25 lat po rozpadzie Związku Radzieckiego. Uczestnicy zjazdu będą rozmawiać też m.in. o kwestiach małżeństwa i rodziny, spotkaniu różnych kultur, suwerenności oraz współpracy narodów i państw, a także budowania społeczeństwa obywatelskiego. Wydarzenie potrwa do niedzieli. Wówczas ogłoszone zostanie przesłanie do Kościoła i Europy.
„Zjazd Gnieźnieński nie jest miejscem, w którym tworzymy jakieś projekty religijne, polityczne czy społeczne. Można je porównać do kropli, która drąży skałę: kruszy, rozbija uprzedzenia w ludzkich sercach. Pozwala, by ludzie ze Wschodu i Zachodu w tym szczególnym miejscu, gdzie Polska przyjęła chrzest, potrafili się spotkać i budować wspólne dobro. To jest największy owoc zjazdów” – powiedział abp Polak.
Zjazdy Gnieźnieńskie sięgają swą tradycją roku 1000. Wówczas, w marcu, do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie przybył cesarz Otton III. Zjazd ten i spotkanie cesarza z Bolesławem Chrobrym były znakiem przyjęcia Polski do grona państw europejskich.
W 1997 r., w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha, odbył się II Zjazd Gnieźnieński z udziałem Jana Pawła II i siedmiu prezydentów Europy Środkowej i Wschodniej.
Kolejny Zjazd Gnieźnieński zorganizowano w 2000 r. z okazji jubileuszu chrześcijaństwa, odbył się on wówczas z udziałem pięciu prezydentów europejskich państw. Spotkania w Gnieźnie odbyły się także w 2003, 2004, 2005, 2007, 2010 i 2012 roku. (PAP)
rpo/ ajw/ pz/