Była premier, prof. Hanna Suchocka została uhonorowana Diamentowym Laurem Umiejętności i Kompetencji. Kryształowy Laur z Diamentem kapituła przyznała ks. prof. Michałowi Hellerowi. Wręczyła je po raz 24. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.
Tegoroczny Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji przyznano - jak uzasadniano w laudacji - osobie, która "będąc symbolem transformacji polskiej polityki i gospodarki, swoją postawą i drogą zawodową przełamała wiele stereotypów". Prof. Suchocka, była premierem RP w latach 1992-1993, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w latach 1997-2000, ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim w latach 2001-2013.
"W jakimś sensie życie polityczne zostawiłam za sobą i nie spodziewałam się tego, że jeszcze zostanie to raz przypomniane" - powiedziała w sobotę Suchocka podczas konferencji prasowej.
Suchocka podkreślała, że dla laureatów, którzy nie pochodzą ze Śląska, takie wyróżnienie jest szczególnie ważne, daje szansę, by zapoznać się z regionem oraz poznawać „jak zmienia się oblicze tego regionu, a także jak zmieniają się pewne stereotypy”. „Za każdym razem obserwuję te wyraźne zmiany, a zarazem obserwuję silną taką tendencję do tworzenia tych małych ojczyzn, które są tak bardzo ważne i co było dla nas tak ważne w momencie kiedyśmy (…) zaczynali transformację” - dodała.
Laury są przyznawane od 1992 roku. Wtedy działacze samorządu gospodarczego, skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, wystąpili z inicjatywą nagradzania ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej.
Uroczysta gala odbyła się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Doroczna uroczystość jest okazją do uhonorowania ludzi polityki, nauki, kultury, Kościoła i gospodarki, którzy przez swoją działalność wnoszą nieprzeciętny wkład w rozwój regionu i kraju. Przyznawane im są kryształowe, platynowe i złote laury. Najwyższe wyróżnienie - diamentowy laur - co roku trafia do wybitnych osobistości, których postawa i działalność ma uniwersalny, międzynarodowy wymiar.
Suchocka powiedziała w sobotę, że było to dla niej zaskoczenie, „ale zarazem duże wyróżnienie”, że izba gospodarcza, środowisko przedsiębiorców przyznało jej to wyróżnienie. „Bo to znaczy, że został doceniony wysiłek tych pierwszych lat, kiedy z takim trudem przebijaliśmy się z dokonywaniem (…) transformacji, reformy, zmiany, po prostu przebudowy systemu, który był nieefektywny” - powiedziała.
Pytana m.in. o powody pozostawienia życia politycznego, odpowiedziała, że doszła do wniosku, że polityka się zmienia. Dodała, że decyzję podjęła wiele lat temu. "Dlaczego? (…) Różne mogą być motywy. Ja wtedy doszłam do wniosku, że polityka zmienia się w tak agresywną profesję, że właściwie decyduje ostry język, ostre porównanie, ostra ocena, nie zawsze odpowiadająca prawdzie. Ja się po prostu w tym z trudem odnajdywałam i dlatego podjęłam się tej pracy dyplomatycznej” - powiedziała dziennikarzom Suchocka.
„Widziałam (…), że mogę pełnić funkcję, w której rozmawiam ze wszystkimi (…), nie usadawiam się w jednym obozie i patrzę wrogiem na innych, tylko mogę rozmawiać ze wszystkimi, mogę ważyć racje i próbować poszukiwać czegoś - co jest w tym momencie bardzo niemodne politycznie - a mianowicie jakiegoś racjonalnego kompromisu. Myślę, że to jest jednak ważny instrument w życiu politycznym, ale mi wtedy wydawało się, że on się nam wymyka z rąk” - dodała.
„Sądzę, że zresztą jakiś tam etap 12 lat działalności w polityce za sobą zamknęłam i że może coś z tego się ostanie na przyszłość. Ten dzisiejszy laur pokazuje, że rzeczywiście tak to było, coś zostało z tej mojej działalności” - powiedziała. W tym roku laurami uhonorowano ponad 70 osób reprezentujących środowiska medyczne, artystyczne, naukowe, badawcze, dyplomatyczne, a także byłych i obecnych parlamentarzystów oraz samorządowców.
Kapituła podjęła również decyzję o przyznaniu Nagrody Specjalnej Orła Piastów Śląskich b. wicepremierowi i ministrowi gospodarki Januszowi Steinhoffowi w 25-lecie odrodzonego samorządu gospodarczego, "w uznaniu całokształtu pracy pro publico bono oraz na rzecz rozwoju gospodarczego regionu i Polski".
Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji z Diamentem przyznano teologowi, profesorowi nauk filozoficznych, a także fundatorowi i dyrektorowi Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych ks. prof. Michałowi Hellerowi. Otrzymał go m.in. za "pokonywanie barier pomiędzy nauką a religią", "rozsławianie dorobku polskiej nauki w świecie".
Kryształowymi Laurami uhonorowano prof. Bogusława Maciejewskiego - wieloletniego dyrektora oddziału Centrum Onkologii w Gliwicach oraz prof. Aleksandra R. Sieronia - konsultanta krajowego w dziedzinie angiologii. Laur otrzymali też naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa w latach 2001-2015 prof. Józef Dubiński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich dr hab. n. med. Bogdan Koczy, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu Tadeusz Serafin.
Wśród nagrodzonych Platynowym Laurem w kategorii "pro publico bono" znaleźli się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 2010-2015 Irena Lipowicz oraz b. wojewoda śląski Piotr Litwa. Platynowy Laur przyznano też prof. Adamowi Maciejewskiemu z Centrum Onkologii w Gliwicach (kategoria "talent - praca i charakter"), m.in. za przeprowadzenie "operacji przeszczepienia twarzy".
Złotymi Laurami zostali docenieni m.in. b. minister sprawiedliwości Borys Budka, publicysta lotniczy Cezary Orzech.
Laury są przyznawane od 1992 roku. Wtedy działacze samorządu gospodarczego, skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, wystąpili z inicjatywą nagradzania ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej. Nagrody przyznawane są w regionach tworzących przed reformą administracyjną woj. śląskie, opolskie, częstochowskie i bielskie.
Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Tadeusz Donocik podkreślał w sobotę, że Laury są formą podziękowania, że „wskazują autorytety”, „wskazują ludzi sukcesu” w różnych dziedzinach, osoby, które szukają dialogu. Dodał, że dotąd wręczono ponad tysiąc laurów.
W poprzednich latach Diamentowymi Laurami uhonorowani zostali m.in. papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kard. Stanisław Dziwisz, Jan Nowak-Jeziorański, profesorowie: Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski i Leszek Balcerowicz, a także wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. (PAP)
ktp/ mag/