Międzynarodowe Targi Książki z udziałem 330 wystawców z ośmiu krajów rozpoczęły się w czwartek w Wilnie. Są poświęcone głównie literaturze historycznej, naukowej, a także publikacjom o miastach. Na polskim stoisku prezentowany jest Wrocław.
„Nasze stoisko poświęciliśmy Wrocławiowi, który w tym roku nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO” - powiedział Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, który przygotował polskie stoisko.
Instytut wspólnie z Wrocławiem oraz Instytutem Książki w Krakowie przygotował wystawę książek „Wrocław – Europejską Stolicą Kultury”. Wystawę przygotowało też wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej (KEW) im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, które znajduje się we Wrocławiu i współzałożycielem którego jest miasto Wrocław.
„Na targach przy każdej okazji będę mówił o tym, że Wrocław jest w tym roku Światową Stolicą Książki UNESCO, o scenie literackiej Wrocławia, jak z powodzeniem Wrocław funkcjonuje na polskim runku książki” - powiedział PAP dyrektor wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego Laurynas Vaicziunas, Litwin, który od dwóch lat mieszka w Polsce po studiach politologii i stosunków międzynarodowych w Wielkiej Brytanii, gdzie studiował też język polski.
Jak dodał Vaicziunas, KEW, obchodzące w tym roku 15-lecie działalności, wykorzysta też udział w targach do zaprezentowania swych dokonań. „Chcemy pokazać całość naszego dorobku, pracy na rzecz budowy Europy Wschodniej jako wspólnoty ludzi wolnych, pokazać, że w Polsce działają takie ośrodki, w centrum zainteresowania których są najbliżsi sąsiedzi, że to, co się dzieje za granicą Polski jest ważne dla Polski, dla polskiej racji stanu” – powiedział.
Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego prezentuje w Wilnie około 30 najnowszych publikacji - literaturę piękną, literaturę faktu, historyczną, naukową, a także pisma, które wydaje: „Nowa Europa” i „New Eastern Europe”.
Na polskim stoisku odbędzie się też prezentacja książki „Głowa piejącego koguta” Stasysa Eidrigevicziusa - malarza, plakacisty, twórcy ekslibrisów, ilustracji książkowych - Litwina od wielu lat mieszkającego w Polsce.
Polskie stoisko ma też bardzo bogatą ofertę dla najmłodszych. Odbędą się m.in. warsztaty artystyczne dla dzieci, które poprowadzi znana ilustratorka Małgorzata Gurowska. O tym, jak publikacje dla dzieci mogą odnieść międzynarodowy sukces, goście targów dowiedzą się na spotkaniu „Wytwórnia. Nasz przepis na książkę obrazkową”.
W ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza zostanie wyświetlony film „W pustyni i w puszczy”.
Ogółem podczas trwających cztery dni wileńskich Międzynarodowych Targów Książki zaplanowano ok. 400 wydarzeń artystycznych, w tym 32 koncerty, 70 warsztatów twórczych, 17 przeglądów filmowych, 13 wystaw.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ az/ ap/ mag/