Trzeci z największych i najpiękniejszych różowych diamentów na świecie, nazywany Książątkiem, o wadze 34,64 karata, został sprzedany we wtorek na aukcji w nowojorskim domu Christie's za blisko 40 mln dolarów. Wartość klejnotu o szczególnej czystości, nadającej mu intensywny różowy kolor, szacowano na 30 mln dolarów. Diament sprzedano za 39,3 mln. Pochodzi on ze słynnej indyjskiej Golkondy, gdzie wydobyto go około 300 lat temu.
Należał do bajecznie bogatego ostatniego władcy Hajdarabadu - największego księstwa w Indiach, wielkości Zjednoczonego Królestwa (obecnie to stany Andhra Pradeś, Karnataka i Maharasztra). Nizam Hajdarabadu Mir Osman Ali Khan w 1937 roku był - według magazynu "Times" - najbogatszym człowiekiem świata i ojcem 149 dzieci. Po odzyskaniu niepodległości przez Indie i przeprowadzce nizama do Bombaju, bajeczna fortuna szybko stopniała.
Wartość klejnotu o szczególnej czystości, nadającej mu intensywny różowy kolor, szacowano na 30 mln dolarów. Diament sprzedano za 39,3 mln. Pochodzi on ze słynnej indyjskiej Golkondy, gdzie wydobyto go około 300 lat temu.
W 1960 roku diament kupił londyński oddział jubilerskiej firmy Van Cleef & Arpels, która zapłaciła za niego 46 tys. funtów (równowartość obecnego 1,3 mln dolarów). Dopiero wtedy różowy diament nizamów Hajdarabadu zyskał sobie imię Książątka, od rozpieszczonego 14-letniego syna maharani Barody, Sity Devi - jednej z najpiękniejszych kobiet swego czasu, fotografowanej m.in. przez Cecila Beatona. Maharani, która aby rozwieść się ze swoim pierwszym mężem i wyjść za maż za maharadżę Barody - drugiego z najbogatszych książąt Indii, przeszła z hinduizmu na islam i wkrótce z powrotem wróciła do swojej religii. Zamieszkała w Monako. Znana była na Zachodzie jako "księżniczka Indii", nazywano ją też "indyjską Wallis Simpson".
Swoją sławę i cenę Książątko, zawdzięcza wyjątkowej jakości jako diament typu IIa. Takie kamienie mają strukturę najbardziej zbliżoną do idealnej i stąd są rzadko spotykane w przyrodzie. Mogą być różowe, intensywnie żółte, brązowe. Do typu IIa należy zaledwie 1-2 proc. wydobywanych diamentów. Książątko jest trzecim z największych różowych diamentów po klejnotach koronnych szachów Iranu: Daria-I Nur (ok. 175-195 karatów) i Nur ul-Ain (ok. 60 karatów).
Na aukcji Christie's w Nowym Jorku sprzedano klejnoty na łączna sumę 80 mln dolarów.(PAP)
klm/ ala/