Wyścigi rydwanów, pokazy rewii konnej, walki gladiatorów i wojowników oraz poszukiwanie bursztynu - to niektóre atrakcje szóstego Europejskiego Święta Bursztynu, które przez weekend odbywa się w Wieluniu (Łódzkie).
Wieluńskie Europejskie Święto Bursztynu ma na celu promocję regionów położonych na trasie przebiegu starożytnego szlaku bursztynowego. Podczas dwudniowego święta miłośnicy bursztynu mogą wziąć udział w barwnych inscenizacjach historycznych, jarmarku i poszukiwaniach bursztynu.
Imprezę zainauguruje przybycie karawany kupców rzymskich na pogranicze Imperium i uroczyste powitanie namiestnika rzymskiego. Na specjalnej arenie zaplanowano walki oraz ćwiczenia gladiatorów i wojowników, a jedną z głównych atrakcji będą Mistrzostwa Polski w Wyścigach Rydwanów jedno- i parokonnych. W imprezie ma wziąć udział sześć rydwanów - w sobotę odbędą się eliminacje, a dzień później finały.
"Smaczkiem tegorocznych wyścigów jest to, że dwa z rydwanów zostały wykonane na wzór rydwanów z głośnego filmu +Ben Hur+" - powiedziała PAP Magdalena Kopańska doradca burmistrza Wielunia ds. promocji. Rydwanami mają powozić także VIP-y, w tym znani aktorzy m.in. Wojciech Wysocki i Marcin Troński.
Wieluńskie Europejskie Święto Bursztynu ma na celu promocję regionów położonych na trasie przebiegu starożytnego szlaku bursztynowego. Podczas dwudniowego święta miłośnicy bursztynu mogą wziąć udział w barwnych inscenizacjach historycznych, jarmarku i poszukiwaniach bursztynu.
Podczas dwudniowego bursztynowego święta spotkają się cztery kultury - rzymska, celtycka, wikińska i słowiańska. Będzie można podejrzeć jak wyglądały obozowiska legionistów, wojowników celtyckich i słowiańskich, którzy stoczą też walki między sobą.
W niedzielę otwarte zostaną kramy kupieckie i rzemieślnicze, zaplanowano także rodzinne mistrzostwa w poszukiwaniu bursztynu w piaskownicach. Wyroby z bursztynu będzie można także wygrać podczas licznych konkursów.
"Panowie będą mogli zmierzyć się w rzucie toporem lub oszczepem, w strzelaniu z kuszy. Będzie też jadło historyczne, wszyscy chętni będą mogli zobaczyć jak się wyrabia biżuterię, będzie można własnoręcznie ulepić garnek z gliny, wykuć +starożytną+ monetę czy wybrać się na przejażdżkę rydwanem" - zachęcała Kopańska.
Nie zabraknie też koncertu muzyki dawnej oraz inscenizacji połączonych z fireshow w płomieniach z bursztynowego pyłu. Szacuje się, że rokrocznie w wydarzeniu bierze udział kilkanaście tysięcy osób.
Europejskie Szlaki Bursztynowe łączyły kiedyś wybrzeże Bałtyku z europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego - wiodły przez Alpy i Morawy, Śląsk, Wielkopolskę oraz Kujawy. Pierwsza edycja Europejskiego Święta Bursztynu odbyła się w 2007 roku i zapoczątkowała cykl festynów z udziałem przedstawicieli krajów związanych z przebiegiem szlaku bursztynowego m.in. Włoch i Litwy.
Wieluńskie Święto Bursztynu to jeden z elementów strategii budowy marki "Nadwarciańskiego Szlaku Bursztynowego", który ma promować Ziemię Wieluńską jako doskonałe miejsce "do uprawiania aktywnej turystyki, z kulturą w tle".
W powiecie wieluńskim realizowany jest także za środki unijne projekt "Wzmocnienie roli szlaku bursztynowego i innych szlaków tematycznych w zintegrowanym produkcie turystycznym województwa łódzkiego”. W ramach projektu przebudowano kilkadziesiąt kilometrów dróg, oznakowanych zostanie w sumie ponad 380 km szlaków turystycznych, w tym rowerowe oraz piesze. Powstały także punkty informacji turystycznej w Wieluniu, Osjakowie i Ożarowie.
Inny element projektu to inwestycje w zabytki kultury; dotąd wyremontowano kilkanaście charakterystycznych dla powiatu wieluńskiego zabytkowych drewnianych kościółków wybudowanych w tzw. typie wieluńskim. Na zabytkowym szlaku znajdują się także dwór modrzewiowy w Ożarowie z Muzeum Wnętrz Dworskich i odrestaurowany wiatrak typu koźlak w Kocilewie.
Powstał także portal informacji turystycznej www.turystyka.wielun.pl, na którym można znaleźć m.in. mapy, opisy tras turystycznych zarówno rowerowych, pieszych czy samochodowych, bazę obiektów noclegowych, gastronomicznych, rekreacyjno-sportowych oraz kalendarium wydarzeń. Wartość projektu, którego realizacja ma się zakończyć w tym roku to 57 mln zł, z czego 43 mln zł to środki z UE.
Nadwarciański Szlak Bursztynowy został uznany przez Regionalną Organizację Turystyczną Najlepszym Produktem Turystycznym Województwa Łódzkiego w 2011 roku.(PAP)
szu/ abe/